Gazeta Podatkowa nr 67 (1629) z dnia 22.08.2019
Kompensata umowna roszczenia z odsetkami
Jesteśmy spółką komunalną. Jeden z kontrahentów będący przedsiębiorcą z sektora prywatnego wykonywał na naszą rzecz usługę na podstawie umowy cywilnoprawnej. W trakcie jej wykonywania przez kilka miesięcy nie płacił na naszą rzecz faktur, gdyż uznał, że potrąci je ze swojego wynagrodzenia. Obecnie prace zostały odebrane bez zastrzeżeń. Czy możemy dokonać kompensaty umownej naszych należności z odsetkami, z należnością przedsiębiorcy z tytułu wykonanej umowy?
W sytuacji przedstawionej w pytaniu możliwe jest zarówno dokonanie kompensaty umownej na zasadach określonych przez strony w umowie, jak i potrącenie jednostronne na podstawie przepisu art. 498 § 1 Kodeksu cywilnego (Dz. U. z 2019 r. poz. 1145), do którego dochodzi bez konieczności uzyskania zgody drugiej strony (ramka).
Kompensata umowna jest umową stron, w której ustalają one wspólnie, jakie należności mają zostać potrącone. Rozwiązanie takie również stosowane jest w obrocie i może zostać zastosowane także przez spółkę komunalną. Brak jest bowiem przepisów zakazujących przedsiębiorstwom komunalnym rozliczenia poprzez potrącenie.
W przypadku potrącenia jednostronnego wierzytelności obu stron umarzają się wzajemnie do wysokości niższej z nich. Natomiast w ramach kompensaty umownej strony mogą ustalić, jakie wierzytelności mają zostać potrącone. Mogą one obejmować także odsetki naliczone od wymagalnych należności spółki.
"Aby mogło dojść do potrącenia, spełnione być muszą łącznie cztery przesłanki:
Wyrok Sądu Apelacyjnego w Warszawie z dnia 9 kwietnia 2019 r., sygn. akt I ACa 489/18 |
www.KodeksCywilny.pl - Zobowiązania:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.VademecumPodatnika.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
25.11.2024 (poniedziałek)
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|