Gazeta Podatkowa nr 48 (1714) z dnia 15.06.2020
Skutki zawiadomienia o cesji wierzytelności
Kilka dni temu otrzymałem od wierzyciela informację o sprzedaży mojego długu na rzecz firmy windykacyjnej. Później przyszło stosowne zawiadomienie od nabywcy wierzytelności wraz z wezwaniem do dokonania płatności. Czy wierzyciel miał prawo sprzedać tę należność bez mojej zgody, a nawet wiedzy? Czy mogę wybrać, komu spłacę dług?
Czytelnik powinien dokonać spłaty długu na ręce nowego wierzyciela, czyli stosownie do wezwania otrzymanego przez firmę windykacyjną. Wierzyciel może bez zgody dłużnika przenieść wierzytelność na osobę trzecią (przelew), chyba że sprzeciwiałoby się to ustawie, zastrzeżeniu umownemu albo właściwości zobowiązania. Stanowi o tym art. 509 § 1 Kodeksu cywilnego. W pytaniu nie wskazano, aby z treści umowy wynikał zakaz cesji ani żeby charakter zobowiązania nie pozwalał na taką cesję bądź była ona wyłączona w przepisach.
W wyniku przelewu przechodzi na nabywcę ogół uprawnień przysługujących dotychczasowemu wierzycielowi, który zostaje wyłączony ze stosunku zobowiązaniowego, jaki wiązał go z dłużnikiem. Innymi słowy, stosunek zobowiązaniowy nie ulega zmianie, lecz zmienia się osoba uczestnicząca w nim po stronie wierzyciela (por. wyrok Sądu Apelacyjnego w Szczecinie z dnia 20 lutego 2020 r., sygn. akt I Aca 28/20).
Dopóki zbywca nie zawiadomił dłużnika o przelewie, spełnienie świadczenia do rąk poprzedniego wierzyciela ma skutek względem nabywcy. Nie dotyczy to przypadku, gdy w chwili spełnienia świadczenia dłużnik wiedział o przelewie (czyli gdy posiadał tę informację z innego źródła). Przepis ten stosuje się odpowiednio do innych czynności prawnych dokonanych między dłużnikiem a poprzednim wierzycielem. Niejednokrotnie wspomnianym "innym źródłem" jest po prostu zawiadomienie o cesji otrzymane od nabywcy wierzytelności. Powyższe oznacza, że po otrzymaniu zawiadomienia od zbywcy wierzytelności skuteczne spłacenie długu może nastąpić tylko na ręce nowego wierzyciela.
Warto zwrócić uwagę, że dłużnikowi przysługują przeciwko nabywcy wierzytelności wszelkie zarzuty, które miał przeciwko zbywcy w chwili powzięcia wiadomości o przelewie. Dłużnik może z przelanej wierzytelności potrącić wierzytelność, która mu przysługuje względem zbywcy, chociażby stała się wymagalna dopiero po otrzymaniu przez dłużnika zawiadomienia o przelewie. Nie dotyczy to jednak wypadku, gdy wierzytelność przysługująca względem zbywcy stała się wymagalna później niż wierzytelność będąca przedmiotem przelewu.
www.KodeksCywilny.pl - Zobowiązania:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.VademecumPodatnika.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
25.11.2024 (poniedziałek)
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|