Gazeta Podatkowa nr 48 (2027) z dnia 15.06.2023
Zasady spłacania wierzytelności przez dłużników solidarnych
W projekcie umowy, którą mam zamiar podpisać, widnieje zapis, na mocy którego za zobowiązania wynikające z tej umowy odpowiadamy wraz z siostrą w sposób solidarny. My natomiast ustaliliśmy między sobą, że każdy z nas odpowiada za połowę zobowiązania. Czy prawdą jest, że nasz kontrahent będzie mógł domagać się od jednego z nas spłaty całej należności?
TAK. Solidarna odpowiedzialność dłużników polega na tym, że gdy kilku dłużników jest zobowiązanych, wierzyciel może żądać całości lub części świadczenia od wszystkich dłużników łącznie, od kilku z nich lub od każdego z osobna, a spłacenie wierzyciela przez któregokolwiek z dłużników zwalnia pozostałych. Wynika to z art. 366 § 1 Kodeksu cywilnego (Dz. U. z 2022 r. poz. 1360 ze zm.). Aż do zupełnego spłacenia wierzyciela wszyscy dłużnicy solidarni pozostają zobowiązani. Wierzyciel może wybrać zatem, od którego dłużnika, w jakiej części, będzie domagał się spłacenia długu.
W zobowiązaniu solidarnym jest tyle zobowiązań mających za przedmiot całość świadczenia, ilu jest dłużników, z tym zastrzeżeniem, że spełnienie świadczenia przez jednego dłużnika powoduje umorzenie zobowiązań pozostałych dłużników (por. wyrok Sądu Apelacyjnego w Warszawie z dnia 30 grudnia 2019 r., sygn. akt V ACa 355/19). Odpowiedzialność solidarna dłużników została zatem wprowadzona w interesie wierzyciela. Uprawnienie wierzyciela do wyboru dłużnika, od którego może on żądać spełnienia świadczenia w całości lub w części, nie podlega żadnym ograniczeniom. Wybór ten nie może być zakwestionowany przez dłużników. Dotyczy to również żądania zasądzenia świadczenia od każdego z dłużników w częściach równych.
Wierzyciel może wystąpić z żądaniem spłaty całego zobowiązania przez jednego z dłużników. Co w sytuacji, gdy jeden z dłużników solidarnych spłaci w całości zobowiązanie? Ma roszczenie regresowe względem drugiego dłużnika (art. 376 K.c.). Oznacza to, że jeśli dłużnicy solidarni umówili się - pomiędzy sobą - że każdy odpowiada za połowę długu (tzw. porozumienie wewnętrzne), a doszło do spłaty całej wierzytelności przez jednego z dłużników, wówczas dłużnik, który dokonał takiej spłaty, może żądać od drugiego dłużnika zwrotu połowy zapłaconej kwoty.
Ustalenia w sprawie wzajemnego rozliczenia się dłużników solidarnych nie wpływają na ich obowiązki względem wierzyciela.
www.KodeksCywilny.pl - Zobowiązania:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.VademecumPodatnika.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
25.11.2024 (poniedziałek)
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|