Gazeta Podatkowa nr 82 (1853) z dnia 14.10.2021
Czynności dłużnika po otrzymaniu zawiadomienia o cesji należności
Otrzymałem z firmy windykacyjnej zawiadomienie, że mój wierzyciel dokonał cesji należności wynikającej z umowy, którą podpisaliśmy. Firma, jako nowy wierzyciel, wezwała mnie do dokonania zapłaty na wskazany przez nią rachunek bankowy. Czy sprzedawanie wierzytelności bez zgody dłużnika jest zgodne z prawem? Czy faktycznie po dokonaniu zapłaty na rzecz firmy windykacyjnej poprzedni wierzyciel nie będzie mógł dochodzić tej należności ode mnie?
Wierzyciel może bez zgody dłużnika przenieść wierzytelność na osobę trzecią (przelew), chyba że sprzeciwiałoby się to ustawie, zastrzeżeniu umownemu albo właściwości zobowiązania. Stanowi o tym art. 509 § 1 Kodeksu cywilnego (Dz. U. z 2020 r. poz. 1740 ze zm.). Wraz z wierzytelnością przechodzą na nabywcę wszelkie związane z nią prawa, w szczególności roszczenie o zaległe odsetki. Czytelnik nie wspomina, aby w treści umowy znajdował się zapis dotyczący wyłączenia prawa do dokonania cesji.
Na skutek przelewu wierzytelności przechodzi na nabywcę ogół uprawnień przysługujących dotychczasowemu wierzycielowi, który zostaje wyłączony ze stosunku zobowiązaniowego, jaki wiązał go z dłużnikiem. Dopóki zbywca nie zawiadomił dłużnika o przelewie, spełnienie świadczenia do rąk poprzedniego wierzyciela ma skutek względem nabywcy, chyba że w chwili spełnienia świadczenia dłużnik wiedział o przelewie. Przepis ten stosuje się odpowiednio do innych czynności prawnych dokonanych między dłużnikiem a poprzednim wierzycielem. Niejednokrotnie dłużnik dowiaduje się o cesji wierzytelności z innego źródła, jakim jest zawiadomienie o cesji otrzymane od nabywcy wierzytelności. Po otrzymaniu zawiadomienia od zbywcy wierzytelności skuteczne spłacenie długu może nastąpić tylko na ręce nowego wierzyciela.
Jeżeli wierzytelność jest stwierdzona pismem, przelew tej wierzytelności powinien być również pismem stwierdzony.
Należy jednak zwrócić uwagę, iż dłużnik nie ma obowiązku wyłącznie na podstawie zawiadomienia pochodzącego od cesjonariusza spełnić na jego rzecz świadczenie. Powinien zbadać, kto występuje w charakterze nabywcy wierzytelności, a w razie wątpliwości (np. niedostatecznego wykazania przeniesienia wierzytelności albo sporu pomiędzy kilkoma potencjalnymi cesjonariuszami) zasadne byłoby - dla uniknięcia niebezpieczeństwa zarzutu spełnienia świadczenia do rąk osoby nieuprawnionej do jego przyjęcia - złożyć przedmiot świadczenia do depozytu sądowego. Tymi samymi wytycznymi należałoby się kierować w przypadku, gdy dłużnik poweźmie informację o cesji z innego źródła (por. wyrok Sądu Apelacyjnego w Warszawie z dnia 18 czerwca 2019 r., sygn. akt I Aca 570/19).
www.KodeksCywilny.pl - Zobowiązania:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.VademecumPodatnika.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
25.11.2024 (poniedziałek)
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|