Gazeta Podatkowa nr 10 (1781) z dnia 4.02.2021
Nie tylko najemca odpowiada za uregulowanie czynszu
Mieszkam z rodzicami w mieszkaniu, które rodzice od lat wynajmują. Niedawno okazało się, że mamy spore zaległości z płatnością czynszu. Studiuję, rok temu podjęłam pracę. Czy prawdą jest, że mimo iż umowy najmu nie podpisywałam, odpowiadam za zobowiązania, które są z nią związane?
W pewnych przypadkach taka odpowiedzialność może mieć miejsce. Nie tylko bowiem formalny najemca (osoba podpisująca umowę najmu) odpowiada za zapłatę czynszu i innych związanych z tym należności. Przede wszystkim małżonkowie są najemcami lokalu bez względu na istniejące między nimi stosunki majątkowe, jeżeli nawiązanie stosunku najmu lokalu mającego służyć zaspokojeniu potrzeb mieszkaniowych założonej przez nich rodziny nastąpiło w czasie trwania małżeństwa. Jeżeli między małżonkami istnieje rozdzielność majątkowa albo rozdzielność majątkowa z wyrównaniem dorobków, do wspólności najmu stosuje się odpowiednio przepisy o wspólności ustawowej. Nawet zatem, gdy w powyższych okolicznościach tylko jeden małżonek jest stroną umowy najmu, najemcą jest również współmałżonek.
Co więcej, taką odpowiedzialność mogą ponosić również domownicy. W myśl przepisów, za zapłatę czynszu i innych należnych opłat odpowiadają solidarnie z najemcą stale zamieszkujące z nim osoby pełnoletnie. Reguluje to art. 6881 § 1 Kodeksu cywilnego. Odpowiedzialność wspomnianych osób ogranicza się do wysokości czynszu i innych opłat należnych za okres ich stałego zamieszkiwania.
Odpowiedzialność poza najemcą (najemcami) mogą ponosić tylko domownicy pełnoletni. Chodzi o osoby zamieszkujące w lokalu w sposób stały, a nie jedynie tymczasowy. Bez znaczenia jest natomiast to, czy osoba taka jest w lokalu zameldowana. Solidarna odpowiedzialność polega m.in. na tym, że to wierzyciel wybiera, od którego z dłużników i w jakiej wysokości będzie dochodził zapłaty.
Za zobowiązania, które powstały przed zamieszkaniem domownika, odpowiedzialność ponosi wyłącznie najemca (najemcy). Ponadto osoby pełnoletnie (domownicy) nie odpowiadają za dług, który dotyczy okresu, gdy zamieszkiwali w lokalu, będąc jeszcze małoletnimi. Za taką interpretacją przepisów opowiadają się sądy i doktryna - ma ona na celu ochronę osób małoletnich przed długami, które wynikają z umowy podpisanej przez inną osobę. Dla wystąpienia odpowiedzialności domownika nie ma znaczenia, czy posiada on własny majątek.
www.KodeksCywilny.pl - Zobowiązania:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.VademecumPodatnika.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
25.11.2024 (poniedziałek)
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|