Gazeta Podatkowa nr 92 (1446) z dnia 16.11.2017
Solidarna odpowiedzialność dłużników
Zamierzam pomóc kuzynowi i będę poręczał zaciąganą przez niego pożyczkę. W projekcie umowy znajduje się zapis, że ponoszę solidarną odpowiedzialność za dług. Z kuzynem umówiłem się w ten sposób, że nie będę ponosił żadnych kosztów na rzecz pożyczkodawcy i nie będę musiał spłacać ani pożyczki, ani odsetek. Czym jest wspomniana w umowie solidarna odpowiedzialność?
Czym innym są zasady odpowiedzialności wobec wierzyciela, a czym innym wzajemne porozumienie dłużników solidarnych. W myśl przepisów kilku dłużników może być zobowiązanych w ten sposób, że wierzyciel może żądać całości lub części świadczenia od wszystkich dłużników łącznie, od kilku z nich lub od każdego z osobna, a zaspokojenie wierzyciela przez któregokolwiek z dłużników zwalnia pozostałych (solidarność dłużników). Aż do zupełnego zaspokojenia wierzyciela wszyscy dłużnicy solidarni pozostają zobowiązani. Stanowi o tym art. 366 Kodeksu cywilnego. W przypadku braku odmiennego zastrzeżenia poręczyciel jest odpowiedzialny jak współdłużnik solidarny (art. 881 K.c.). Czytelnik nie będzie miał zatem prawa odmówić spłaty pożyczki, jeśli pożyczkodawca w stosownym terminie, przy zachowaniu określonych warunków, zwróci się do niego z takim żądaniem. Jest tzw. stosunek zewnętrzny.
Porozumienie Czytelnika z kuzynem to tzw. stosunek wewnętrzny. Wobec wierzyciela (pożyczkodawcy) będzie on bez znaczenia. Takie porozumienie będzie o tyle istotne, że w przyszłości Czytelnik będzie mógł domagać się od kuzyna zwrócenia kwoty, którą musiał zapłacić pożyczkodawcy. Jest to tzw. roszczenie regresowe, którego można dochodzić również na drodze postępowania sądowego.
www.KodeksCywilny.pl - Zobowiązania:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.VademecumPodatnika.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
25.11.2024 (poniedziałek)
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|