Gazeta Podatkowa nr 85 (1126) z dnia 23.10.2014
Zajęcie wierzytelności przez komornika
Komornik sądowy przysłał do naszej firmy pismo - zajęcie wierzytelności. Z pisma wynika, że prowadzi egzekucję przeciw naszemu kontrahentowi i chce, żebyśmy pieniądze, jakie powinniśmy zapłacić kontrahentowi na podstawie zawartej z nim umowy, wpłacili komornikowi. Kontrahentowi zależy, żeby pieniądze trafiły do niego, a nie do komornika. Co nam grozi za niezastosowanie się do wezwania komornika?
Za niezastosowanie się do wezwania komornika i nieprzekazanie zajętych kwot komornikowi grozi odpowiedzialność odszkodowawcza. Może się zatem okazać, że Czytelnik będzie musiał zapłacić drugi raz - tym razem osobie, na której wniosek komornik prowadził egzekucję i do której powinny były za pośrednictwem komornika trafić zajęte kwoty. Jeśli osoba ta wykaże, że nie udało się jej w inny sposób wyegzekwować pieniędzy, to udowodni tym samym poniesioną szkodę. Sprawcą szkody będzie firma Czytelnika - bo bezprawnie przekazała pieniądze swojemu kontrahentowi, a powinna była przekazać je komornikowi. Podstawą prawną odpowiedzialności odszkodowawczej będzie art. 415 Kodeksu cywilnego regulujący odpowiedzialność z tytułu czynów niedozwolonych (por. wyrok Sądu Najwyższego z 19 lutego 1982 r., sygn. akt II CR 8/82).
Podstawą prawną zajęcia wierzytelności jest art. 896 Kodeksu postępowania cywilnego. Wynika z niego, że w celu zajęcia wierzytelności komornik wysyła dwa pisma. Pierwsze z nich - do dłużnika (osoby, przeciw której prowadzi egzekucję), którego zawiadamia, że nie wolno mu odbierać żadnego świadczenia ani rozporządzać zajętą wierzytelnością i ustanowionym dla niej zabezpieczeniem. Drugie pismo komornik wysyła do dłużnika wierzytelności (osoby, która ma zobowiązania wobec dłużnika; tu: do Czytelnika). Wzywa go, aby należnego świadczenia nie płacił dłużnikowi, lecz uiścił je komornikowi, ewentualnie złożył do depozytu sądowego. Z chwilą doręczenia tego wezwania zajęcie wierzytelności jest dokonane. W terminie tygodnia należy komornikowi udzielić następujących informacji:
1) czy i w jakiej wysokości przysługuje dłużnikowi zajęta wierzytelność, a więc czy osoba, do której komornik wysłał pismo o zajęciu, ma jakieś zobowiązania wobec osoby, przeciw której komornik prowadzi egzekucję, a jeśli tak, to w jakiej wysokości; jeśli odmawia się zapłaty, należy podać, z jakiej przyczyny;
2) czy inne osoby roszczą sobie prawa do wierzytelności, czy i w jakim sądzie lub przed jakim organem toczy się lub toczyła się sprawa o zajętą wierzytelność oraz czy i o jakie roszczenie została skierowana do zajętej wierzytelności egzekucja przez innych wierzycieli; zdarza się np., że inny komornik zajął już tę samą wierzytelność.
Za nieprzekazanie komornikowi pieniędzy w razie zajęcia wierzytelności grozi odpowiedzialność odszkodowawcza.
Zajęcie dotyczy również tych wierzytelności, które nie są jeszcze wymagalne. Za nieprzekazanie komornikowi tych informacji grozi grzywna do 2.000 zł.
www.KodeksCywilny.pl - Zobowiązania:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.VademecumPodatnika.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
25.11.2024 (poniedziałek)
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|