Gazeta Podatkowa nr 74 (1115) z dnia 15.09.2014
Co oznacza solidarna odpowiedzialność za długi?
Dostałem wezwanie do zapłaty, w którym jest napisane, że odpowiadam za zapłatę długu solidarnie z inną osobą. Wezwanie jest na całą kwotę długu. Co to znaczy, że odpowiadam za dług solidarnie?
Jeśli dłużnikami jest kilka osób, ich odpowiedzialność wobec wierzyciela może mieć charakter solidarny. Wówczas to od wierzyciela zależy, czy zażąda zapłaty całości czy części długu od wszystkich, czy tylko od wybranych dłużników. Zapłacenie długu przez któregokolwiek z dłużników zwalnia z tego obowiązku pozostałych. Aż do zupełnej spłaty wierzyciela wszyscy dłużnicy solidarni pozostają zobowiązani do zapłaty. Oznacza to, że wierzyciel ma prawo podjąć decyzję, iż całość długu ściągnie tylko od jednego dłużnika solidarnego - nie ma obowiązku rozkładania długu "po równo" między wszystkich dłużników. Jak stwierdził Sąd Apelacyjny w Gdańsku w wyroku z dnia 18 stycznia 2013 r., sygn. akt V ACa 988/12, uprawnienie wierzyciela do wyboru dłużnika, od którego może żądać spełnienia świadczenia, nie podlega żadnemu ograniczeniu i nie może być skutecznie zakwestionowane przez żadnego z dłużników.
Aby kilka osób odpowiadało solidarnie, musi to wynikać albo z czynności prawnej (z reguły z treści zawartej umowy), albo z przepisów ustawy. Postanowienia o solidarnej odpowiedzialności kilku osób za dług zawarte są w szeregu przepisów. Przykładowo solidarnie odpowiadają poręczyciel i osoba, za którą udzielił on poręczenia (art. 881 Kodeksu cywilnego). Solidarnie za zapłatę czynszu odpowiadają najemcy (art. 380 § 2 K.c.). Przy najmie lokalu za zapłatę czynszu i innych należnych opłat odpowiadają solidarnie z najemcą stale zamieszkujące z nim osoby pełnoletnie, przy czym odpowiedzialność tych osób ogranicza się do wysokości czynszu i innych opłat należnych za okres ich stałego zamieszkiwania (art. 6881 K.c.). Wielu podwykonawcom udało się odzyskać pieniądze dzięki przepisowi przewidującemu solidarną odpowiedzialność inwestora i wykonawcy za zapłatę wynagrodzenia podwykonawcom (art. 6471 § 5 K.c.). Jeżeli kilka osób zaciągnęło zobowiązanie dotyczące ich wspólnego mienia, są one zobowiązane solidarnie, chyba że umówiono się inaczej (art. 370 K.c.). To tylko niektóre przepisy przewidujące solidarną odpowiedzialność.
Przy solidarnej odpowiedzialności wierzyciel wybiera, od którego z dłużników i w jakim zakresie zażąda zapłaty.
Jeśli dłużników odpowiadających solidarnie było kilku, a dług został spłacony przez jednego czy tylko niektórych z nich, powinno dojść do rozliczenia pomiędzy wszystkimi dłużnikami solidarnymi. Z przepisów wynika, że jeżeli jeden z dłużników solidarnych spełnił świadczenie, treść istniejącego między współdłużnikami stosunku prawnego rozstrzyga o tym, czy i w jakich częściach może on żądać zwrotu od współdłużników. Jeśli z treści tego stosunku nie wynika nic innego, dłużnik, który świadczenie spełnił, może żądać zwrotu w częściach równych. Część przypadająca na dłużnika niewypłacalnego rozkłada się między współdłużników (art. 376 K.c.).
www.KodeksCywilny.pl - Zobowiązania:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.VademecumPodatnika.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
25.11.2024 (poniedziałek)
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|