Gazeta Podatkowa nr 37 (1078) z dnia 8.05.2014
Kara umowna a odszkodowanie
W umowie najmu z projektantem stoisk firma wystawiennicza chciała zastrzec karę umowną na wypadek niewykonania projektu w terminie. Projektant zgodził się, ale pod warunkiem, że zostanie wykreślony zapis o odszkodowaniu. Umowa została więc podpisana wyłącznie z zastrzeżeniem kary umownej. Czy ma to jakieś większe znaczenie? Czy kara umowna nie zabezpiecza już w odpowiedni sposób przed zwłoką kontrahenta?
Kara umowna stanowi swego rodzaju formę zryczałtowanego odszkodowania, a tym samym zastępuje obowiązek naprawienia szkody (strat i utraconych korzyści) na zasadach ogólnych. Żądanie odszkodowania przenoszącego wysokość zastrzeżonej kary nie jest dopuszczalne, chyba że strony inaczej postanowiły. Wynika tak z art. 484 § 1 zd. drugie Kodeksu cywilnego (Dz. U. z 2014 r. poz. 121). Oznacza to, że w braku zapisu dopuszczającego możliwość dochodzenia uzupełniającego odszkodowania, kara umowna limituje odpowiedzialność dłużnika do wysokości zastrzeżonej kary. Tego rodzaju postanowienie ogranicza zatem ewentualną odpowiedzialność dłużnika za niewykonanie lub nienależyte wykonanie umowy, mimo iż nadal ułatwia wierzycielowi dochodzenie roszczeń. W razie niewykonania lub nienależytego wykonania zobowiązania kara umowna należy się bowiem wierzycielowi w zastrzeżonej na ten wypadek wysokości bez względu na wysokość poniesionej szkody.
Zastrzeżenie kary umownej bez wzmianki o uzupełniającym odszkodowaniu stanowić więc może niekorzystne rozwiązanie dla wierzyciela, zwłaszcza w przypadku, gdy kara umowna została ustalona na niskim poziomie. Strony mogą jednak znieść to ograniczenie i pozostawić wierzycielowi prawo żądania naprawienia szkody przenoszącej kwotę kary umownej. Tego typu zastrzeżenie nie narusza w żadnej mierze przepisów prawa, jednakże ostatecznie nie znalazło się ono w umowie zawartej przez firmę wystawienniczą z projektantem. Wobec tego należy teraz w odpowiedni sposób limitować odpowiedzialność firmy wystawienniczej wobec jej klientów chcących wystawić swoje towary na targach za zwłokę w realizacji stoiska, tak aby finansowe konsekwencje przekroczenia terminu nie przewyższyły kar umownych, które można uzyskać w razie uchybienia leżącego po stronie projektanta. Może się to okazać trudne do zrealizowania - tego typu propozycja natrafi zapewne na opór kontrahentów, którym może przecież zależeć na zagwarantowaniu sobie roszczeń o pełne naprawienie szkody.
www.KodeksCywilny.pl - Zobowiązania:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.VademecumPodatnika.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
25.11.2024 (poniedziałek)
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|