Gazeta Podatkowa nr 104 (1041) z dnia 30.12.2013
Wypowiedzenie umowy pożyczki
Udzieliliśmy pożyczki firmie. Zgodnie z umową pożyczka powinna zostać spłacona po dwóch latach. Pożyczkobiorca wywiązuje się z umowy, nie mamy do niego zastrzeżeń. Chcielibyśmy jednak, żeby pożyczkobiorca zwrócił nam pieniądze wcześniej. Czy możemy tego od niego zażądać, np. wypowiadając umowę pożyczki?
Przez umowę pożyczki dający pożyczkę zobowiązuje się przenieść na własność biorącego określoną ilość pieniędzy albo rzeczy oznaczonych tylko co do gatunku, a biorący zobowiązuje się zwrócić tę samą ilość pieniędzy albo tę samą ilość rzeczy tego samego gatunku i tej samej jakości (art. 720 § 1 K.c.).
Jeśli pożyczkobiorca wywiązuje się z umowy, to nie ma podstaw prawnych do zażądania wcześniejszej spłaty pożyczki. Z natychmiastową wymagalnością całej pożyczki mielibyśmy do czynienia wtedy, gdyby dłużnik stał się niewypłacalny albo jeżeli wskutek okoliczności, za które ponosi odpowiedzialność, zabezpieczenie wierzytelności uległo znacznemu zmniejszeniu. W takim przypadku wierzyciel może żądać spełnienia świadczenia bez względu na zastrzeżony termin (art. 458 Kodeksu cywilnego).
Pożyczkodawca może odstąpić od umowy i odmówić wydania pożyczki, jeśli jej zwrot jest wątpliwy z powodu złego stanu majątkowego pożyczkobiorcy.
Ponadto dający pożyczkę może odstąpić od umowy i odmówić wydania przedmiotu pożyczki, jeżeli zwrot pożyczki jest wątpliwy z powodu złego stanu majątkowego drugiej strony. Uprawnienie to nie przysługuje dającemu pożyczkę, jeżeli w chwili zawarcia umowy o złym stanie majątkowym drugiej strony wiedział lub z łatwością mógł się dowiedzieć (art. 721 K.c.). Jeśli jednak żaden z tych warunków nie jest spełniony, to pozostaje próba doprowadzenia do zmiany lub rozwiązania umowy za porozumieniem stron.
Przepisy Kodeksu cywilnego regulujące umowę pożyczki przewidują wprawdzie możliwość wypowiedzenia pożyczki, ale dotyczy to umów na czas nieoznaczony. Jeżeli termin zwrotu pożyczki nie jest oznaczony, dłużnik obowiązany jest zwrócić pożyczkę w ciągu sześciu tygodni po wypowiedzeniu przez dającego pożyczkę (art. 723 K.c.). Zatem pożyczkodawca powinien złożyć pożyczkobiorcy oświadczenie o wypowiedzeniu umowy pożyczki z zachowaniem sześciotygodniowego terminu wypowiedzenia. Termin wypowiedzenia należy liczyć od dnia dotarcia oświadczenia o wypowiedzeniu do pożyczkobiorcy w taki sposób, że mógł się on zapoznać z jego treścią. Przepis ten nie dotyczy jednak umów pożyczki na czas oznaczony, a taką właśnie umowę zawarli Czytelnicy.
www.KodeksCywilny.pl - Zobowiązania:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.VademecumPodatnika.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
25.11.2024 (poniedziałek)
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|