Gazeta Podatkowa nr 91 (1028) z dnia 14.11.2013
Gdy wierzyciel zwalnia wspólnika z długu
Wraz ze wspólnikiem prowadziłem spółkę cywilną działającą na rynku budowlanym. W ubiegłym roku musieliśmy zawiesić działalność gospodarczą, a w tym roku ją zakończyć. Mamy jednak sprzed ponad roku solidarne zobowiązanie do zapłaty faktury, potwierdzone sądowym nakazem zapłaty. Mój były wspólnik musiał się jednak jakoś dogadać z wierzycielem, ponieważ ten umorzył mu należność i całości dochodzi przez komornika ode mnie. Czy ma do tego prawo?
TAK. Kilku dłużników może być zobowiązanych w ten sposób, że wierzyciel może żądać całości lub części świadczenia od wszystkich dłużników łącznie, od kilku z nich lub od każdego z osobna, a zaspokojenie wierzyciela przez któregokolwiek z dłużników zwalnia pozostałych (art. 366 § 1 Kodeksu cywilnego). Stosownie zaś do art. 373 K.c. zwolnienie z długu jednego z dłużników solidarnych nie ma skutku względem pozostałych współdłużników. Oznacza to, że pozostali dłużnicy solidarni (niezwolnieni z długu), np. drugi ze wspólników spółki cywilnej, w dalszym ciągu muszą się liczyć z obowiązkiem zapłaty na rzecz wierzyciela.
Jednak przywołana zasada konsekwentnie odnosi się również do kwestii rozliczeń regresowych. Ponieważ zwolnienie z długu jednego z dłużników solidarnych nie wywiera skutku w stosunku do pozostałych współdłużników, to nie może powodować utraty przez nich roszczeń regresowych względem zwolnionego dłużnika. Poza tym działania i zaniechania jednego z dłużników solidarnych nie mogą szkodzić współdłużnikom.
Podstawę prawną roszczeń regresowych pomiędzy współdłużnikami solidarnymi stanowią przepisy zawarte w art. 376 § 1 Kodeksu cywilnego. Mianowicie, jeżeli jeden z dłużników solidarnych spełnił świadczenie, treść istniejącego między współdłużnikami stosunku prawnego rozstrzyga o tym, czy i w jakich częściach może on żądać zwrotu od współdłużników. W przypadku gdy z treści tego stosunku nie wynika nic innego, dłużnik, który świadczenie spełnił, może żądać zwrotu w częściach równych.
Przykładowo, jeśli istnieje dwóch dłużników solidarnych (wspólników spółki cywilnej), a wierzyciela spłaci tylko jeden z nich (np. dokona tego Czytelnik), natomiast między tymi dłużnikami nie było ustaleń dotyczących rozliczenia czy podziału długu, wówczas ten, który zapłacił wszystko, może żądać od współdłużnika zwrotu połowy spełnionego świadczenia.
Dla roszczeń regresowych nie ma natomiast znaczenia okoliczność, iż wierzyciel zwolnił współdłużnika (tu: wspólnika Czytelnika) z długu.
www.KodeksCywilny.pl - Zobowiązania:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.VademecumPodatnika.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
25.11.2024 (poniedziałek)
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|