Gazeta Podatkowa nr 97 (929) z dnia 3.12.2012
Sposób zaliczenia wpłaty przy rozliczeniu przez potrącenie
Firma zalega nam z zapłatą za trzy faktury za wykonane na jej rzecz usługi. My z kolei zamówiliśmy u tej firmy towar i otrzymaliśmy fakturę do opłacenia. Chcemy dokonać rozliczenia przez potrącenie. Czy możemy wybrać, której z tych trzech nieopłaconych faktur ma dotyczyć potrącenie? Czy kontrahent może się z naszym wyborem nie zgodzić?
Czytelnicy mogą dokonać potrącenia nawet bez zgody swojego kontrahenta, składając mu jednostronne oświadczenie o potrąceniu w oparciu o art. 498 § 1 Kodeksu cywilnego. Zakładam przy tym, że strony w umowie nie wyłączyły dopuszczalności potrącenia. Spełnione są bowiem przesłanki do dokonania potrącenia: dwie firmy są względem siebie jednocześnie wierzycielami i dłużnikami, przedmiotem wierzytelności są pieniądze, wierzytelność przedstawiana do potrącenia jest wymagalna. W przypadku dokonywania jednostronnego potrącenia, Czytelnicy mogą wybrać, którą wierzytelność (z której faktury) przedstawią do potrącenia.
Gdyby natomiast sami mieli kilka długów wobec kontrahenta, to składając oświadczenie o potrąceniu mogliby wybrać, na który z tych kilku długów ma zostać zaliczona przedstawiana do potrącenia wierzytelność. Pozwala na to art. 503 K.c., z którego wynika, że przepisy regulujące zaliczenie wpłaty stosuje się odpowiednio do potrącenia. Z przepisów o zaliczaniu wpłaty wynika, że dłużnik mający względem tego samego wierzyciela kilka długów tego samego rodzaju może przy spełnieniu świadczenia wskazać, który dług chce zaspokoić (art. 451 § 1 K.c.).
www.KodeksCywilny.pl - Zobowiązania:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.VademecumPodatnika.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
25.11.2024 (poniedziałek)
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|