Gazeta Podatkowa nr 87 (919) z dnia 29.10.2012
Umorzenie długu dla zobowiązanego solidarnie
Mam dwóch dłużników solidarnych z tytułu nieopłaconej przez nich faktury. Została ona wystawiona w związku z zamówieniem złożonym przez te osoby (działają one w formie spółki cywilnej). Po wezwaniu do zapłaty jeden ze wspólników (dłużników) zaproponował ugodę, w której miałabym go zwolnić częściowo z należności głównej oraz w całości z odsetek. Czy taka ugoda może być zawarta tylko z jednym z dłużników solidarnych? Jeżeli tak, to jakie wywoła skutki?
Na ogół aż do zupełnego zaspokojenia wierzyciela wszyscy dłużnicy solidarni pozostają "wspólnie" zobowiązani, przy czym wierzyciel może zdecydować od kogo dochodzić zapłaty. Niemniej ugoda, jak i samo zwolnienie z długu (także częściowe), mogą być zawarte między wierzycielem a jednym z dłużników solidarnych.
Jednakże zwolnienie z długu jednego z dłużników solidarnych (podobnie jak zrzeczenie się solidarności) przez wierzyciela nie ma skutku względem współdłużników, o czym przesądza art. 373 § 1 Kodeksu cywilnego. Oznacza to, że drugi z dłużników solidarnych (tu: wspólnik spółki cywilnej niebędący stroną ugody) w dalszym ciągu musi liczyć się np. z obowiązkiem zapłaty pozostałej części należności głównej czy odsetek za opóźnienie.
W konsekwencji zasada ta odnosi się również do kwestii rozliczeń regresowych między współdłużnikami solidarnymi. Ponieważ zwolnienie z długu jednego z dłużników solidarnych nie wywiera skutku w stosunku do pozostałych współdłużników, to nie może powodować utraty przez nich roszczeń regresowych względem zwolnionego dłużnika. Działania i zaniechania jednego z dłużników solidarnych nie mogą szkodzić współdłużnikom.
Przykładowo, gdyby wierzyciel w całości umorzył zobowiązanie jednego ze wspólników spółki cywilnej, to drugi spłacając całą należność mógłby żądać zwrotu połowy tej sumy w ramach roszczenia regresowego od drugiego wspólnika, którego wierzyciel zwolnił z długu. Mogłoby to nastąpić tylko ze skutkiem między nim a tym dłużnikiem, a więc bez możliwości ingerencji w stosunek wewnętrzny łączący tych dłużników, który z kolei decyduje o wysokości roszczeń regresowych.
Jeśli bowiem jeden z dłużników solidarnych spełnia świadczenie, wówczas treść istniejącego między nimi stosunku prawnego (np. umowa spółki cywilnej) rozstrzyga o tym, czy i w jakich częściach może on żądać zwrotu od współdłużników (art. 376 § 1 K.c.). W przypadku gdy z treści tego stosunku nie wynika nic innego, dłużnik, który świadczenie spełnił, może żądać zwrotu w częściach równych.
www.KodeksCywilny.pl - Zobowiązania:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.VademecumPodatnika.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
25.11.2024 (poniedziałek)
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|