Gazeta Podatkowa nr 55 (887) z dnia 9.07.2012
Zadatek a zaliczka na fakturze sprzedaży
Spółka z o.o. świadczy usługi budowlane. Na poczet realizacji przyszłych zamówień kontrahenci dokonują częściowych wpłat, wpisują w tytule przelewu zaliczka lub zadatek. Wystawiane są na to faktury zaliczkowe. Jednak korespondencja dotycząca zamówienia mówi o zadatku. Czy w razie sporu sądowego użycie na fakturze słowa "zaliczka", a nie "zadatek" będzie miało znaczenie?
TAK. W razie sporu sądowego odnośnie charakteru i skutków prawnych dokonanej przedpłaty każde oświadczenie lub dokument (jak faktura VAT) zawierający słowo "zadatek" lub "zaliczka" może mieć przesądzające znaczenie.
Jak wynika ze starszego, choć aktualnego w tym względzie orzecznictwa Sądu Najwyższego (por. wyrok z dnia 7 marca 1969 r., sygn. akt II CR 122/60) ostatecznie nazwanie zadatku nazwą, świadczącą za uiszczeniem z góry pewnej kwoty na poczet wykonania umowy (tj. użycie słowa "zaliczka"), powoduje uznanie na pierwszy rzut oka, że zawiera ono odmienne zastrzeżenie umowne w rozumieniu art. 394 § 1 Kodeksu cywilnego (Dz. U. z 1964 r. nr 16, poz. 93 ze zm.). Wobec tego strona twierdząca, że mimo takiej nazwy jak zaliczka, wolą obu stron było nadanie zadatkowi znaczenia odszkodowawczego, powinna to udowodnić. Jedynie w braku odmiennego zastrzeżenia umownego albo zwyczaju zadatek dany przy zawarciu umowy ma to znaczenie, że w razie niewykonania umowy przez jedną ze stron druga strona może bez wyznaczenia terminu dodatkowego od umowy odstąpić i otrzymany zadatek zachować, a jeżeli sama go dała, może żądać sumy dwukrotnie wyższej.
W umowach należy raczej badać, jaki był zgodny zamiar stron i cel umowy, niż opierać się na jej dosłownym brzmieniu. Poza tytułem faktury na rzecz zaliczki może przemawiać także fakt, iż zadatek musi być wręczony drugiej stronie i co do zasady musi to nastąpić przy zawarciu umowy, a nie później.
www.KodeksCywilny.pl - Zobowiązania:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.VademecumPodatnika.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
25.11.2024 (poniedziałek)
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|