Gazeta Podatkowa nr 43 (1397) z dnia 29.05.2017
Nie tylko najemca odpowiada za czynsz
Razem z rodzicami mieszkam w jednym lokalu. Dokładam się do życia z uwagi na to, że pracuję. Formalnie najemcami lokalu są jedynie moi rodzice. Okazało się, że od blisko roku nie regulują w całości opłat za mieszkanie i mają z tego powodu spore długi. O sprawie tej nic nie wiedziałem. Czy prawdą jest, że nie będąc stroną umowy najmu mogę ponosić odpowiedzialność za zapłatę czynszu? Czy nie ma znaczenia fakt, że przekazywałem rodzicom pieniądze związane z potrzebami rodziny?
To prawda - w pewnych sytuacjach odpowiedzialność mogą ponieść również inni domownicy. W opisanej sytuacji najemcami są z reguły małżonkowie. Dzieje się tak, gdy nawiązanie stosunku najmu lokalu mającego służyć zaspokojeniu potrzeb mieszkaniowych założonej przez nich rodziny nastąpiło w czasie trwania małżeństwa (skutek ten następuje bez względu na istniejące między małżonkami stosunki majątkowe). Oczywistą rzeczą jest fakt, że za opłaty odpowiada zawsze strona będąca najemcą. Niemniej jednak przepis przewiduje, że za zapłatę czynszu i innych należnych opłat odpowiadają solidarnie z najemcą stale zamieszkujące z nim osoby pełnoletnie. Wynika to z art. 6881 § 1 Kodeksu cywilnego (Dz. U. z 2017 r. poz. 459).
Wspomniana w przepisie odpowiedzialność solidarna polega na tym, że wierzyciel może żądać całości lub części świadczenia od wszystkich dłużników łącznie, od kilku z nich lub od każdego z osobna, a spłacenie wierzyciela przez któregokolwiek z dłużników zwalnia pozostałych. Jest to tzw. solidarność dłużników. Aż do zupełnego spłacenia wierzyciela wszyscy dłużnicy solidarni pozostają zobowiązani. Odpowiedzialność domowników ogranicza się do wysokości czynszu i innych opłat należnych za okres ich stałego zamieszkiwania. Z przepisu wynika zatem, że wystarczy, aby domownik był pełnoletni, by można było dochodzić od niego stosownych należności - wcale nie musi posiadać dochodów.
Omawiana regulacja nie jest idealna. Nie odpowiada bowiem na pytanie czy po osiągnięciu pełnoletności dziecko zajmujące wynajęty lokal odpowiada także za zaległości powstałe w okresie, gdy nie było jeszcze pełnoletnie. Można spotkać się ze stanowiskiem, że takie roszczenia będą wobec dziecka kierowane. Niemniej jednak wydaje się, że z uwagi na to, iż ratio legis tej regulacji i ograniczenia odpowiedzialności od chwili pełnoletności wynika z konieczności ochrony dzieci (niepełnoletnich), to obciążanie ich odpowiedzialnością za długi innych osób sprzed okresu pełnoletności dziecka byłoby niezgodne z prawem i przeczyłoby ogólnym założeniom ustawodawcy.
www.KodeksCywilny.pl - Zobowiązania:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.VademecumPodatnika.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
25.11.2024 (poniedziałek)
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|