Gazeta Podatkowa nr 91 (1341) z dnia 14.11.2016
Zwrot weksla po wykonaniu zobowiązania
Na potrzeby zabezpieczenia obowiązków umownych naszej spółki prezes zarządu podpisał weksel in blanco wraz z deklaracją wekslową. Zobowiązanie zostało przez nas wykonane, w związku z tym chcielibyśmy odebrać weksel. Czy istnieje obowiązek zwrotu weksla po wykonaniu zobowiązania? Jeżeli tak, to na co możemy się powołać?
Weksel jest na ogół skuteczną, choć niebezpieczną dla dłużnika formą zabezpieczenia należności, ułatwia bowiem szybsze dochodzenie należności. Z powyższych względów spółka, jako dłużnik wekslowy, powinna zadbać o jego odzyskanie.
Obowiązek zwrotu weksla po wykonaniu zobowiązania wynika chociażby z ogólnych przepisów Kodeksu cywilnego o zobowiązaniach. Zgodnie bowiem z art. 465 § 1 K.c., jeżeli istnieje dokument stwierdzający zobowiązanie, dłużnik spełniając świadczenie może żądać zwrotu dokumentu. Niezależnie od tego, jeśli przy sporządzaniu weksla korzystano z wzorców funkcjonujących w obiegu prawnym, obowiązek zwrotu weksla po wykonaniu zobowiązania jest prawdopodobnie zastrzeżony w deklaracji wekslowej. Zatem spółka powinna zwrócić się do remitenta (wierzyciela wekslowego) o zwrot weksla w związku z wykonaniem zobowiązania, które on zabezpieczał. Przy czym warto dokonać tego w formie pisemnej.
W przypadku gdyby wierzyciel wekslowy odmówił zwrotu weksla, spółka ma możliwość wystąpienia z pozwem o nakazanie przez sąd zwrotu weksla, a gdyby kontrahent powoływał się na zagubienie weksla, można wystąpić z pozwem o jego umorzenie.
www.KodeksCywilny.pl - Zobowiązania:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.VademecumPodatnika.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
25.11.2024 (poniedziałek)
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|