Gazeta Podatkowa nr 52 (1302) z dnia 30.06.2016
O cesji należy powiadomić dłużnika
Znajomy ma wobec mnie dług, którego od blisko roku nie chce spłacić. Należność nie jest jeszcze przedawniona, jednak podjąłem decyzję o sprzedaży wierzytelności firmie windykacyjnej. Czy mam obowiązek uzyskać na to zgodę dłużnika, czy jest to tylko sprawa między nabywcą długu i wierzycielem?
Obowiązku uzyskania zgody na przeniesienie wierzytelności nie ma, choć nie jest to z pewnością jedynie sprawa pomiędzy zbywcą a nabywca należności. Wierzyciel może bez zgody dłużnika przenieść wierzytelność na osobę trzecią (przelew), chyba że sprzeciwiałoby się to ustawie, zastrzeżeniu umownemu albo właściwości zobowiązania.
W pierwszej kolejności należy zatem zbadać zapisy stosownej umowy z dłużnikiem. Jeżeli wierzytelność jest stwierdzona pismem, zastrzeżenie umowne, iż przelew nie może nastąpić bez zgody dłużnika jest skuteczne względem nabywcy tylko wtedy, gdy pismo zawiera wzmiankę o tym zastrzeżeniu, chyba że nabywca (nowy wierzyciel) wiedział w chwili przelewu o istnieniu tego zastrzeżenia.
Jeżeli wierzytelność jest stwierdzona pismem, przelew tej wierzytelności powinien być stwierdzony również pismem. Dłużnik musi jednak zawsze wiedzieć, kto jest jego aktualnym wierzycielem i komu w związku z tym powinien zapłacić. Z tego też powodu, dłużnik musi być o cesji powiadomiony. Dopóki zbywca nie zawiadomił dłużnika o przelewie, spełnienie świadczenia do rąk poprzedniego wierzyciela ma skutek względem nabywcy. Nie dotyczy to jednak sytuacji gdy w chwili spełnienia świadczenia dłużnik wiedział o przelewie. Regulację tę stosuje się odpowiednio do innych czynności prawnych dokonanych między dłużnikiem a poprzednim wierzycielem. Wynika tak z art. 512 Kodeksu cywilnego (Dz. U. z 2016 r. poz. 380 ze zm.). Oznacza to, że jeśli dłużnik Czytelnika nie wiedziałby o cesji i zapłacił Czytelnikowi, wówczas nie ma obowiązku płacić jeszcze raz - tym razem nowemu wierzycielowi. Gdyby jednak dłużnik wiedział o cesji, a mimo to zapłacił dotychczasowemu wierzycielowi (zamiast nowemu), to może zostać zmuszony do zapłacenia nowemu wierzycielowi.
Ochrona dłużnika, o której mowa w powyższym przepisie, kończy się z chwilą zawiadomienia go przez zbywcę wierzytelności o przelewie lub w momencie powzięcia przez dłużnika wiadomości o przelewie z jakiegokolwiek innego źródła. Obalenie domniemania dobrej wiary dłużnika (gdyby okazało się potrzebne) wymaga wykazania, że dłużnik został przez zbywcę zawiadomiony o przelewie bądź w chwili spełnienia świadczenia wiedział o cesji. Musi to udowodnić nabywca.
www.KodeksCywilny.pl - Zobowiązania:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.VademecumPodatnika.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
25.11.2024 (poniedziałek)
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|