Gazeta Podatkowa nr 101 (1246) z dnia 17.12.2015
Naliczenie odsetek a kompensata
Kontrahent zalega nam z zapłatą za wykonaną usługę. W dniu 4.11.2015 r. zakupiliśmy u niego towar z terminem płatności 3.12.2015 r. Zamierzamy wystawić notę odsetkową i dokonać potrącenia ustawowego. Czy można naliczyć odsetki do dnia 3.12.2015 r. i uwzględnić je w należności do potrącenia?
Dokonanie potrącenia ustawowego jest możliwe, jednak jego skutki wystąpią na dzień 4.11.2015 r. Przedmiotem obu wierzytelności są bowiem pieniądze, a co najmniej wierzytelność Czytelnika jest wymagalna. Spełnione są zatem warunki dla dokonania potrącenia ustawowego, które uregulowane jest w art. 498- 508 Kodeksu cywilnego (Dz. U. z 2014 r. poz. 121 ze zm.). Przy czym w odróżnieniu od kompensaty umownej potrącenia ustawowego dokonuje się poprzez oświadczenie złożone drugiej stronie. Jeżeli zatem Czytelnik zdecyduje się na złożenie kontrahentowi oświadczenia o potrąceniu, do jego skutków zastosowanie znajdą przepisy ustawowe.
Takie oświadczenie ma moc wsteczną od chwili, kiedy potrącenie stało się możliwe, co wynika z art. 499 K.c. Potrącenie stało się możliwe z dniem nabycia przez Czytelnika towarów u kontrahenta, tj. 4.11.2015 r. Zatem zgodnie z treścią art. 499 K.c. z tym właśnie dniem wystąpi skutek potrącenia w postaci wzajemnego umorzenia się wierzytelności do wysokości niższej z nich. Oznacza to, że Czytelnik może naliczyć odsetki od należności za wykonaną usługę do dnia 3.11.2015 r., który jest ostatnim dniem przed dokonaniem potrącenia. Potrącenie ma charakter ustawowy, dlatego nie ma możliwości modyfikacji skutków jego dokonania.
Potrącenie ma moc wsteczną od momentu, kiedy stało się możliwe.
Gdyby Czytelnik dokonał potrącenia doliczając do należności głównej odsetki do dnia terminu płatności za nabywany towar, tj. do 3.12.2015 r., to w razie zakwestionowania tej czynności przez kontrahenta sąd zbada wysokość obu wierzytelności. W wyroku Sądu Apelacyjnego w Warszawie z dnia 20 lutego 2015 r., sygn. akt I ACa 1251/14, wskazano, że sąd ustalając skuteczność oświadczenia o potrąceniu, musi m.in. zbadać, czy przedstawiona do potrącenia wierzytelność istniała w zgłoszonym rozmiarze.
Strony mają także możliwość dokonania kompensaty umownej, jest to jednak odrębna instytucja od potrącenia ustawowego, która wymaga zgody obu stron. W przypadku potrącenia umownego jego skutki regulowane są przez strony w umowie, można zatem ustalić datę, z jaką zostanie dokonane potrącenie.
www.KodeksCywilny.pl - Zobowiązania:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.VademecumPodatnika.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
25.11.2024 (poniedziałek)
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|