Gazeta Podatkowa nr 91 (1236) z dnia 12.11.2015
Zasady odpowiedzialności za zalanie mieszkania
Wyremontowałam łazienkę i kilka tygodni później na suficie pojawiła się duża brązowa plama. Okazało się, że pękł wężyk doprowadzający wodę do pralki u sąsiada mieszkającego piętro wyżej. Ani on, ani ja nie posiadamy żadnego ubezpieczenia. Czy w takiej sytuacji przysługuje mi prawo dochodzenia odszkodowania?
To zależy. Zdarzenie w postaci zalania lokalu może wynikać zarówno z sytuacji, za które sąsiad ponosi winę, jak i awarii, którym nie mógł on zapobiec i które nie wyniknęły z jego zaniedbań. Wyciek w instalacji wodnej nie przesądza jeszcze o tym, że właściciel dopuścił się jakichś zaniedbań, np. w postaci braku należytej konserwacji urządzeń, braku systematycznych przeglądów. W praktyce niejednokrotnie zdarza się, że osobę zajmującą lokal cechuje niedbalstwo (brak zainteresowania obowiązkami) bądź lekkomyślność (brak podjęcia działania mimo wiedzy, że są jakieś awarie). Niemniej jednak porównywalnie często zdarza się, że zalanie wynika z awarii instalacji wodno-kanalizacyjnej, które następują niezależnie od roztropności lokatora.
Regułą jest, że odpowiedzialność odszkodowawcza opiera się na zasadzie winy. Chodzi tu o zachowania umyślne bądź nieumyślne, gdy poprzez działanie bądź zaniechanie dochodzi do bezpośredniego spowodowania zdarzenia powodującego powstanie szkody. Od tej zasady przewiduje się szereg wyjątków, gdy odpowiedzialność zaostrza się i opiera na innej podstawie, tj. na tzw. ryzyku. Przykładowo taka reguła obowiązuje m.in. w odniesieniu do szkód związanych z wyrzuceniem, wylaniem lub spadnięciem jakiegokolwiek przedmiotu z pomieszczenia. Odpowiedzialność ponosi ten, kto pomieszczenie zajmuje, zasadniczo nawet wtedy, gdy nie ponosi winy (poza pewnymi wyjątkami). Stanowi o tym art. 433 Kodeksu cywilnego.
Odpowiedzialność za zalanie lokalu opiera się na zasadzie winy, a nie na zasadzie ryzyka.
Jednak termin "wylanie" użyty w powołanym przepisie, to nie to samo co "zalanie". Przyjmuje się zatem, że przy zalaniu mieszkania odpowiedzialność opiera się jednak na zasadzie winy i nie można stosować w tym przypadku surowej i szerokiej odpowiedzialności opartej na ryzyku. W omawianej sprawie konieczne będzie zatem przeanalizowanie wszystkich okoliczności sprawy i wykazanie winy po stronie sąsiada Czytelniczki.
www.KodeksCywilny.pl - Zobowiązania:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.VademecumPodatnika.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
25.11.2024 (poniedziałek)
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|