Gazeta Podatkowa nr 72 (1217) z dnia 7.09.2015
Solidarna odpowiedzialność za zobowiązanie
Kilka lat temu brat poprosił mnie, abym podpisał z nim umowę z jego kontrahentem, a on będzie regulował zobowiązania. W umowie widnieje zapis, że razem z bratem jestem odpowiedzialny solidarnie za zapłatę zobowiązania. Ostatnio otrzymałem pismo od tego kontrahenta, w którym wzywa on mnie do zapłaty całego zadłużenia. Czy ma do tego prawo? Czy nie powinien dochodzić ode mnie połowy długu?
Takie postępowanie kontrahenta jest zgodne z prawem. Kilku dłużników może być bowiem zobowiązanych w ten sposób, że wierzyciel może żądać całości lub części świadczenia od wszystkich dłużników łącznie, od kilku z nich lub od każdego z osobna, a spłacenie wierzyciela przez któregokolwiek z dłużników zwalnia pozostałych. Jest to tzw. solidarność dłużników. Aż do zupełnego spłacenia wierzyciela wszyscy dłużnicy solidarni pozostają zobowiązani. Stanowi o tym art. 366 Kodeksu cywilnego (Dz. U. z 2014 r. poz. 121 ze zm.). Wierzyciel może zatem wezwać do zapłaty całości długu tylko jednego z dłużników, wedle swojego wyboru, przy czym nie musi swojej decyzji w żaden sposób uzasadniać.
Czytelnik ani jego brat nie mogą zasłaniać się przed wierzycielem ich wzajemnym porozumieniem, w którym przykładowo ustalili, że każdy z nich odpowiada tylko za połowę długu bądź że tylko jeden z nich jest w całości zobowiązany do zapłaty. Takie porozumienie będzie mieć znaczenie o tyle, że później Czytelnik będzie mógł domagać się od brata zwrócenia mu kwoty przekraczającej wspomniany limit, jeśli faktycznie zapłaci wierzycielowi więcej niż wynika to z porozumienia z bratem (np. gdy Czytelnik spłaci całość długu w kwocie 10 tys. zł, może dochodzić od brata zwrotu 5 tys. zł - jeśli ich udziały były równe). Jest to tzw. roszczenie regresowe, którego można dochodzić również na drodze postępowania sądowego.
www.KodeksCywilny.pl - Zobowiązania:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.VademecumPodatnika.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
25.11.2024 (poniedziałek)
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|