Gazeta Podatkowa nr 28 (1173) z dnia 7.04.2015
Zasiedzenie jako sposób nabycia własności gruntu
Dysponuję gruntem rodzinnym od blisko dwudziestu lat. Okazało się, że mama, po której jako jedyny spadkobierca nabyłem spadek, nie kupiła tego gruntu, tylko dysponowała nim w związku z darowizną, którą otrzymała. Darowizna nie była jednak zarejestrowana u notariusza, a jedynie spisana. Dowiedziałem się, że mogę nie być właścicielem działki. Czy to możliwe?
Jest to możliwe. Skoro mama Czytelnika podpisała umowę darowizny bez zachowania formy aktu notarialnego, to taka umowa nie była ważna. Tym samym nie mogła przenieść na nią własności działki. A skoro ona nie była właścicielką, nie mógł nim zostać następca prawny, czyli jej spadkobierca (nikt bowiem nie może przenieść więcej praw niż sam posiada).
Powyższe uwagi należy odnieść do nabycia własności w drodze umowy, w tym przypadku umowy darowizny. Istnieje jednak możliwość nabycia własności wskutek zasiedzenia. Z opisu sprawy wynika, że mama Czytelnika i sam Czytelnik władają gruntem w sposób samoistny - zarządzają nim, zapewne płacą podatki, gospodarują na nim, wykorzystują do swoich prywatnych celów - w ten sposób należy najprawdopodobniej rozumieć sformułowanie "dysponuję gruntem rodzinnym". Dlatego w tej sytuacji można rozważać, czy nie doszło do zasiedzenia - elementem niezbędnym warunkującym skorzystanie z tej instytucji jest właśnie dysponowanie gruntem w sposób, w jaki normalnie czyni to właściciel (samoistnie). Aby zasiedzenie było możliwe, dana osoba musi posiadać samoistnie działkę co najmniej 20 lat (bądź 30 lat, gdy weszła w posiadanie w złej wierze). Wynika to z art. 172 Kodeksu cywilnego (Dz. U. z 2014 r. poz. 121 ze zm.). Spadkobiercy osoby, która nabyła grunt w złej wierze, mogą doliczyć do okresu swojego samoistnego posiadania gruntu okres posiadania przez spadkodawcę. Jeżeli spadkodawca uzyskał posiadanie w złej wierze, wówczas spadkobierca może doliczyć okres posiadania swojego poprzednika tylko wtedy, gdy łącznie z jego posiadaniem wynosi on co najmniej 30 lat. Jeśli spadkodawca nabył nieruchomość w drodze nieformalnej umowy, wówczas należy uznać, że nabył posiadanie gruntu w złej wierze. Wynika to z faktu, iż powinien wiedzieć, że do przeniesienia własności nieruchomości niezbędna jest forma aktu notarialnego.
www.KodeksCywilny.pl - Własność i posiadanie:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.VademecumPodatnika.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
25.11.2024 (poniedziałek)
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|