Gazeta Podatkowa nr 12 (1678) z dnia 10.02.2020
Zniesienie współwłasności nieruchomości a opodatkowanie
Od wielu lat jestem współwłaścicielem nieruchomości. Postanowiłem złożyć do sądu wniosek o zniesienie współwłasności. Drugi współwłaściciel chce przejąć mój udział, spłacić mnie. Podobno od kwoty spłaty trzeba zapłacić jakiś podatek. Jeśli tak, to kto będzie zobowiązany do płatności - ja, jako sprzedający swój udział, czy kupujący? Każdy z nas posiada po 1/2 udziału we współwłasności.
Z opisu sprawy wynika, że zniesienie współwłasności nieruchomości nastąpi odpłatnie. Należy wspomnieć, że gdyby czynność ta miała charakter nieodpłatny (np. darowizna), w grę wchodziłby podatek od spadków i darowizn. Podatnikiem byłaby tu osoba, która otrzymała stosowne przysporzenie. W takiej sytuacji następuje skutek podobny do darowizny. Ktoś, kto miał udział np. w 1/2, otrzymuje całość własności, a jednocześnie nie musi ponosić żadnych kosztów i jego majątek powiększa się. Dlatego w tej sytuacji podstawę opodatkowania stanowi wartość rzeczy lub praw majątkowych, w części przekraczającej wartość udziału we współwłasności, który przed jej zniesieniem przysługiwał nabywcy.
W niniejszej sprawie współwłaściciel otrzyma spłatę od drugiego właściciela, który po zniesieniu współwłasności stanie się wyłącznym właścicielem nieruchomości. W tej sytuacji będzie obowiązywał podatek od czynności cywilnoprawnych. Podatkowi temu podlegają m.in. umowy o dział spadku oraz umowy o zniesienie współwłasności - w części dotyczącej spłat lub dopłat oraz orzeczenia sądów, w tym również polubownych, oraz ugody, jeżeli wywołują one takie same skutki prawne. Stanowi o tym art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. f) oraz pkt 3 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U. z 2019 r. poz. 1519 ze zm.). Obowiązek podatkowy ciąży w tym przypadku na podmiocie nabywającym rzeczy lub prawa majątkowe ponad udział we współwłasności. Obowiązek ten powstaje z chwilą dokonania czynności cywilnoprawnej bądź uprawomocnienia się orzeczenia sądu. Podstawę opodatkowania stanowi wartość rynkowa rzeczy lub prawa majątkowego nabytego ponad wartość udziału we współwłasności. Stawka podatku w omawianej sytuacji wynosi 2%.
Wobec tego Czytelnik nie będzie musiał płacić żadnego podatku. To na drugim współwłaścicielu, który stanie się wyłącznym właścicielem nieruchomości, ciążyć będzie ten obowiązek - jeśli właściciele posiadali po 1/2 udziału, podatek płacony będzie od wartości rynkowej rzeczy ponad dotychczasowy udział, czyli od 1/2 wartości nieruchomości. Przykładowo, jeśli w opisanej sytuacji wartość całej nieruchomości wynosi 300 tys. zł, to podatek wyniesie 3 tys. zł (2% od 1/2 udziału, czyli od 150 tys. zł).
Zniesienie współwłasności może wiązać się z zapłatą podatku w wysokości 2% wartości rzeczy.
www.KodeksCywilny.pl - Własność i posiadanie:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.VademecumPodatnika.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
25.11.2024 (poniedziałek)
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|