Gazeta Podatkowa nr 68 (1943) z dnia 25.08.2022
Zainteresowani w sprawie o zasiedzenie
Prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą, do czego wykorzystuję odziedziczoną nieruchomość, która była w rodzinie od kilkudziesięciu lat. W wyniku czynności przeprowadzonych przez geodetę okazało się, że część gruntu formalnie nie wchodzi w skład tej nieruchomości. Od kiedy pamiętam, był on w posiadaniu mojej rodziny, dlatego mam zamiar złożyć wniosek o jego zasiedzenie. Po zapoznaniu się z dokumentami zalegającymi w księgach wieczystych nie jestem w stanie ustalić, komu przysługuje prawo własności do tej działki. Kogo zatem powinienem wskazać jako drugą stronę postępowania?
Kwestia kręgu uczestników postępowania w sprawie o zasiedzenie nieruchomości została uregulowana w Kodeksie postępowania cywilnego (Dz. U. z 2021 r. poz. 1805 ze zm.). Stosownie do art. 510 § 1 K.p.c. zainteresowanym w tego typu sprawie będzie każdy, czyich praw dotyczy wynik postępowania. Może on wziąć udział w sprawie na każdym jej etapie, aż do zakończenia postępowania w drugiej instancji. W przypadku skorzystania z tego uprawnienia zainteresowany staje się uczestnikiem.
Wniosek o stwierdzenie zasiedzenia własności może złożyć każdy zainteresowany. Opisany stan faktyczny wskazuje, że takim uprawnionym zainteresowanym na pewno jest Czytelnik, jako samoistny posiadacz nieruchomości. W przygotowywanym wniosku powinien podać dane innych zainteresowanych, tak aby mieli możliwość uczestniczenia w postępowaniu.
Zawarte we wniosku żądanie stwierdzenia nabycia własności nieruchomości na skutek jej zasiedzenia kierowane jest przeciwko podmiotowi uprawnionemu, a więc przeciwko właścicielowi bądź współwłaścicielom nieruchomości. Postępowanie w tym przedmiocie musi zatem toczyć się z udziałem tego podmiotu. Wnioskodawca powinien więc wskazać uprawnionego jako uczestnika postępowania. Brak możliwości ustalenia danych uczestnika nie jest jednak przeszkodą do skutecznego złożenia wniosku o zasiedzenie.
Zgodnie z art. 510 § 2 K.p.c. sąd ma obowiązek ustalenia wszystkich zainteresowanych wynikiem postępowania i wezwania ich do udziału w sprawie. W przypadku gdyby poczynienie tego typu ustaleń okazało się niemożliwie na podstawie dostępnych dowodów (np. informacji zawartych w dokumentach zalegających w księgach wieczystych), wówczas sąd może wezwać zainteresowanych przez ogłoszenie. W jego treści zostanie zawarte dokładne określenie nieruchomości, której wniosek dotyczy, oraz imię i nazwisko jej posiadacza.
Brak wiedzy Czytelnika w zakresie danych właściciela działki nie stanowi zatem przeszkody do wszczęcia postępowania w przedmiocie zasiedzenia.
www.KodeksCywilny.pl - Własność i posiadanie:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.VademecumPodatnika.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
25.11.2024 (poniedziałek)
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|