Gazeta Podatkowa nr 20 (1582) z dnia 11.03.2019
Rozliczenie zapłaty składnikami majątku przedsiębiorstwa za nieruchomość
Prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą. W jej ramach kupiłem nieruchomość gruntową od osoby fizycznej. W treści aktu notarialnego ustaliliśmy, że zapłata za nieruchomość nastąpi w ratach, a ostatnią transzę ma stanowić samochód obecnie używany przeze mnie w ramach leasingu, który ma jednak zostać wykupiony za kwotę stanowiącą ułamek jego wartości. W jaki sposób mam przekazać samochód zbywcy nieruchomości?
Jeżeli strony już w umowie sprzedaży nieruchomości zawartej w formie aktu notarialnego wskazały, iż w ramach rozliczenia nabywca uiści na rzecz zbywcy określoną kwotę rozłożoną na raty, a ponadto przenosi na zbywcę własność konkretnego pojazdu, którego dane są określone w umowie sprzedaży, to podstawą przekazania pojazdu będzie umowa w formie aktu notarialnego. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy co innego wynika z umowy pomiędzy stronami. Dokładne oznaczenie nieruchomości w umowie, podobnie jak precyzyjne oznaczenie pojazdu, np. poprzez podanie jego marki, rocznika i numeru VIN, powoduje, że własność przedmiotów określonych w umowie przechodzi na nabywcę w chwili jej zawarcia. Dlatego, aby udzielić wyczerpującej odpowiedzi na pytanie Czytelnika, należałoby dokładnie zapoznać się z treścią umowy, zwłaszcza jeżeli pojazd w chwili zawarcia umowy był przedmiotem umowy leasingu. W takim przypadku, gdy właścicielem pojazdu był leasingodawca, nie mogło dojść do przeniesienia jego własności na zbywcę gruntu w chwili zawarcia umowy.
Umowa sprzedaży nieruchomości w zamian za cenę uiszczoną w ratach oraz konkretnie oznaczony pojazd jest umową nienazwaną, która zawiera pewne elementy umowy sprzedaży i umowy zamiany. W sprawach nieuregulowanych stosuje się do niej przepisy Kodeksu cywilnego (Dz. U. z 2018 r. poz. 1025 ze zm.). Dlatego, jeżeli strony nie przewidziały pewnych okoliczności w umowie, do jej wykładni zastosowanie znajdą przepisy K.c. Czytelnik powinien jednak w pierwszej kolejności sprawdzić, w jaki sposób w umowie określono jego obowiązek względem zbywcy w zakresie przeniesienia na niego samochodu. Jeśli w zamian za przeniesienie własności Czytelnik zobowiązał się do zapłaty ceny w ratach, a zamiast ostatniej raty przenosi na zbywcę nieruchomości własność pojazdu, który w momencie zawarcia umowy sprzedaży był przedmiotem leasingu, to do przeniesienia jego własności konieczne będzie zawarcie kolejnej umowy. W zależności od redakcji umowy sprzedaży nieruchomości, umowa ta może przybrać postać umowy sprzedaży pojazdu i potrącenia kwoty odpowiadającej wartości pojazdu z wierzytelnością z tytułu zapłaty ostatniej raty na rzecz zbywcy nieruchomości. Inną możliwością jest zawarcie umowy świadczenia w miejsce wykonania, na mocy której zamiast zapłaty ostatniej raty Czytelnik przeniesie na zbywcę nieruchomości własność pojazdu, a zbywca zwolni Czytelnika z obowiązku zapłaty ostatniej raty. Istnieje zatem kilka sposobów przekazania pojazdu, a wybór zależy od redakcji umowy sprzedaży nieruchomości.
www.KodeksCywilny.pl - Własność i posiadanie:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.VademecumPodatnika.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
25.11.2024 (poniedziałek)
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|