Gazeta Podatkowa nr 2 (1459) z dnia 4.01.2018
Zarząd sądowy dla nieruchomości objętej współwłasnością
Jestem współwłaścicielem nieruchomości lokalowej. Nie mogę porozumieć się z innymi właścicielami w kwestii zarządzania wspomnianym lokalem. Żaden z nas nie chce jednak sprzedać swojego udziału czy też znieść współwłasności. Podobno w takim przypadku można wnioskować o wyznaczenie profesjonalnego zarządcy nieruchomości. Czy to prawda?
Z reguły prędzej czy później między współwłaścicielami dochodzi do różnego rodzaju nieporozumień. W takiej sytuacji najczęściej właściciel decyduje się zbyć swój udział albo doprowadzić do zniesienia współwłasności. Z opisu sprawy wynika, że właściciele nie są zainteresowani takim rozwiązaniem sprawy, a występują nieustanne trudności w dojściu do porozumienia w przedmiocie czynności zarządu. W takiej sytuacji można ustanowić zarządcę.
W myśl przepisów każdy ze współwłaścicieli może wystąpić do sądu o wyznaczenie zarządcy, jeżeli nie można uzyskać zgody większości współwłaścicieli w istotnych sprawach dotyczących zwykłego zarządu albo jeżeli większość współwłaścicieli narusza zasady prawidłowego zarządu lub krzywdzi mniejszość. Stanowi o tym art. 203 Kodeksu cywilnego. Jeżeli zatem współwłaściciele w ogóle nie potrafią się porozumieć, to są podstawy do tego, aby taki wniosek właściciela został uwzględniony.
Zarządca nieruchomości ustanowiony w tym trybie jest zobowiązany niezwłocznie zgłosić wniosek o ujawnienie zarządu w księdze wieczystej lub w zbiorze dokumentów. Od chwili ustanowienia zarządcy współwłaściciele lub użytkownicy mogą używać rzeczy tylko o tyle, o ile nie przeszkadza to wykonywaniu zarządu. Na wniosek innego współwłaściciela lub zarządcy współwłaściciel lub użytkownik może być pozbawiony używania rzeczy, jeżeli przeszkadza zarządcy w wykonywaniu czynności.
Zarząd zostanie uchylony, jeśli odpadnie podstawa dalszego jego trwania.
Wniosek o wyznaczenie zarządcy podlega opłacie sądowej w wysokości 100 zł.
Nadwyżkę dochodów po pokryciu wydatków zarządu wypłaca się współwłaścicielom lub użytkownikom w terminach określonych przez sąd. Zarząd nie jest zatem "za darmo". W przypadku nieruchomości nieprzynoszącej dochodu takie rozwiązanie nie wydaje się być racjonalne.
www.KodeksCywilny.pl - Własność i posiadanie:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.VademecumPodatnika.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
25.11.2024 (poniedziałek)
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|