Gazeta Podatkowa nr 32 (2011) z dnia 20.04.2023
Rejestracja samochodu przez jednego ze współwłaścicieli
Wraz z ojcem kupiłem samochód. W umowie figuruje zapis, że we własności pojazdu ja posiadam udział w wysokości 45%, a ojciec 55%. Złożyłem wniosek w sprawie rejestracji auta i załączyłem umowę. Urzędnik wskazał jednak, że wniosek w sprawie rejestracji musi podpisać również mój ojciec, drugi właściciel, z uwagi na to, że będąc właścicielem mniejszościowym, nie mam prawa do samodzielnego działania. Czy takie stanowisko urzędu jest prawidłowe?
Nie. Rejestracji pojazdu dokonuje, na wniosek właściciela pojazdu, starosta właściwy ze względu na miejsce jego stałego zamieszkania (siedzibę) lub czasowego zamieszkania. Wydaje w tej sprawie decyzję administracyjną. Rejestracji dokonuje się m.in. na podstawie dowodu własności pojazdu. Przewiduje to art. 72 ust. 1 pkt 1 Prawa o ruchu drogowym (Dz. U. z 2022 r. poz. 988 ze zm.). Przepisy powołanej ustawy, mimo że posługują się pojęciem "własność", nie definiują go. Z tego powodu należy zapoznać się z podstawową definicją tego terminu, która jest zawarta w Kodeksie cywilnym. Należy przyjąć, że za właściciela pojazdu w rozumieniu Prawa o ruchu drogowym uznaje się każdego, komu przysługuje prawo własności do pojazdu w ujęciu cywilnoprawnym. Odnosi się to również do przypadków współwłasności, bowiem na gruncie prawa cywilnego współwłaściciel jest właścicielem niezależnie od wielkości udziału we współwłasności.
W omawianym przypadku nie ma wątpliwości, że Czytelnik i jego ojciec są współwłaścicielami samochodu. Stosowny zapis istnieje w umowie zakupu pojazdu, która została załączona w wydziale komunikacji wraz z wnioskiem o rejestrację auta. Oznacza to, że organ powinien w tym przypadku zarejestrować pojazd i powiadomić o postępowaniu wszystkie osoby będące stronami w sprawie, co w tym przypadku oznacza obowiązek powiadomienia ojca Czytelnika.
W prawie cywilnym rzeczywiście obowiązują pewne zasady dotyczące podejmowania czynności prawnych przez współwłaścicieli i przewiduje się, iż pewne z nich muszą być podjęte za zgodą wszystkich współwłaścicieli (tzw. czynności przekraczające zakres zwykłego zarządu), a niektóre za zgodą właścicieli dysponujących większością udziałów.
W postępowaniu administracyjnym organ nie ma kompetencji do oceniania prawa współwłaściciela do zarządzania rzeczą wspólną. Sprawdza, czy wniosek złożył właściciel pojazdu, niezależnie od tego, jakim dysponuje udziałem.
Współwłaściciel może samodzielnie złożyć wniosek w sprawie rejestracji pojazdu.
www.KodeksCywilny.pl - Własność i posiadanie:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.VademecumPodatnika.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
25.11.2024 (poniedziałek)
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|