Gazeta Podatkowa nr 91 (1132) z dnia 13.11.2014
Jak znieść współwłasność w razie sprzeciwu właścicieli?
W posiadaniu mojej rodziny znajduje się działka, którą pierwotnie odziedziczył mój ojciec i jego rodzeństwo. Teraz właścicielami są dzieci spadkobierców i ciężko dojść do porozumienia w sprawie nieruchomości. Zaproponowałem zniesienie współwłasności, ale kuzynostwo się nie zgodziło. Co zrobić, żeby wyjść z tego stanu współwłasności?
Zawsze można próbować sprzedać udział we współwłasności, na to zgody pozostałych właścicieli nie trzeba. Czasem jest to kwestia odpowiedniej (niższej) ceny. Jeśli ten scenariusz nie będzie możliwy, a żaden ze współwłaścicieli nie będzie chciał wykupić udziału Czytelnika, pozostaje wniesienie sprawy do sądu.
Zgodnie z przepisami każdy ze współwłaścicieli może żądać, aby zniesienie współwłasności nastąpiło przez podział rzeczy wspólnej, chyba że podział byłby sprzeczny z przepisami ustawy lub ze społeczno-gospodarczym przeznaczeniem rzeczy albo że pociągałby za sobą istotną zmianę rzeczy lub znaczne zmniejszenie jej wartości. Nie trzeba zatem uzyskiwać zgody, aby taki wniosek do sądu złożyć. Wynika to z art. 211 Kodeksu cywilnego (Dz. U. z 2014 r. poz. 101). Często podział nieruchomości jest niemożliwy bądź niekorzystny dla samej nieruchomości. Gdyby tak było w przypadku Czytelnika, to najlepszym rozwiązaniem byłoby przejęcie nieruchomości przez jednego ze współwłaścicieli z obowiązkiem spłaty pozostałych. Jeżeli takie dopłaty lub spłaty zostaną ustalone, sąd oznaczy termin i sposób ich uiszczenia. W razie rozłożenia dopłat i spłat na raty, terminy ich uiszczenia nie mogą łącznie przekraczać lat dziesięciu. W ostateczności (bądź na żądanie współwłaścicieli) zniesienie współwłasności może polegać na sprzedaży rzeczy (w trybie licytacji) i podzieleniu sumy uzyskanej ze sprzedaży pomiędzy zainteresowanych, stosownie do posiadanych przez nich udziałów. Ten ostatni wariant należy jednak uznać za ostateczność. Suma uzyskana z licytacji zwłaszcza po odjęciu kosztów postępowania może być znacznie mniej zadowalająca niż cena, którą właściciele mogliby uzyskać na wolnym rynku.
Zniesienie współwłasności jest niedopuszczalne jedynie wtedy, gdy na pewien okres właściciele sami - w drodze porozumienia - wyłączyli taką możliwość (zasadniczo na nie dłużej jak na pięć lat).
www.KodeksCywilny.pl - Własność i posiadanie:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.VademecumPodatnika.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
25.11.2024 (poniedziałek)
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|