Gazeta Podatkowa nr 78 (1119) z dnia 29.09.2014
Podział majątku po spółce cywilnej bez przedawnienia
Ponad 12 lat temu została rozwiązana spółka cywilna, w której uczestniczyłem. Wspólnicy nie dokonali podziału majątku po rozwiązaniu spółki. Do tej pory z wyłączeniem pozostałych osób korzystam z maszyny produkcyjnej, która wchodzi w skład tego majątku. Czy pozostali wspólnicy mogą jeszcze żądać podziału majątku, zwrotu maszyny albo zapłaty?
Upływ 12 lat od rozwiązania spółki nie dał Czytelnikowi żadnej stabilności prawnej w odniesieniu do posiadanego składnika majątkowego. Jak wynika z art. 875 § 1 Kodeksu cywilnego, od chwili rozwiązania spółki cywilnej do wspólnego majątku wspólników stosuje się odpowiednio przepisy o współwłasności w częściach ułamkowych. W odniesieniu do składników wspólnego majątku byli wspólnicy spółki cywilnej muszą ścierać się z problemami, które zazwyczaj wynikają ze współwłasności.
Wyłączne korzystanie przez Czytelnika przez ponad 12 lat z maszyny produkcyjnej stoi w sprzeczności z art. 206 K.c. Z przepisu tego wynika, że każdy ze współwłaścicieli jest uprawniony do współposiadania rzeczy wspólnej oraz do korzystania z niej w takim zakresie, jaki daje się pogodzić ze współposiadaniem i korzystaniem z rzeczy przez pozostałych współwłaścicieli. Każdy z byłych wspólników może więc żądać dopuszczenia do współposiadania maszyny (np. korzystania z niej przez kilka miesięcy w roku). Nie mogą jednak domagać się wydania maszyny w taki sposób, aby obecny posiadacz nie mógł wcale z niej korzystać.
Opisany w pytaniu stan rzeczy może też odbić się na finansach Czytelnika. Trzeba bowiem mieć na uwadze, że współwłaściciel korzystający z rzeczy w sposób naruszający uprawnienia pozostałych współwłaścicieli wynikające z art. 206 K.c. powinien liczyć się z koniecznością zapłaty na ich rzecz tzw. odszkodowania za bezumowne korzystanie z rzeczy wynikającego z art. 224 § 2 lub art. 225 K.c. Stanowisko takie zajął Sąd Najwyższy w uchwale składu 7 sędziów z dnia 19 marca 2013 r., sygn. akt III CZP 88/12.
Wykonywanie własności rzeczy wspólnej podlega nie tylko ogólnym ograniczeniom co do treści i wykonywania własności, ale ponadto ograniczeniom wynikającym z konieczności respektowania praw pozostałych współwłaścicieli.
Należy zwrócić jeszcze uwagę na dwa zagadnienia prawne wiążące się z zasygnalizowaną w pytaniu sytuacją. Po pierwsze, Czytelnik, jako posiadacz w złej wierze, nie może nabyć maszyny w drodze zasiedzenia. Po drugie, nie jest za późno na wszczęcie postępowania o podział majątku, gdyż roszczenie o podział nie ulega przedawnieniu (art. 220 w zw. z art. 875 § 1 K.c.).
www.KodeksCywilny.pl - Własność i posiadanie:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.VademecumPodatnika.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
25.11.2024 (poniedziałek)
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|