Gazeta Podatkowa nr 35 (1076) z dnia 30.04.2014
Jak pozbyć się współwłasności?
Od kilku lat jestem współwłaścicielem gruntów, które wraz z bratem odziedziczyłem po mamie. Chcę wycofać się ze współwłasności, jednak brat nie chce odkupić mojego udziału z uwagi na brak środków, a ja nie mogę znaleźć kupca. W jaki sposób mogę znieść współwłasność?
Każdy współwłaściciel może domagać się zniesienia współwłasności. Tego rodzaju uprawnienie można w drodze wyjątku wyłączyć na okres nie dłuższy niż 5 lat. Jednakże w ostatnim roku przed upływem zastrzeżonego terminu dopuszczalne jest jego przedłużenie na dalsze 5 lat. Przedłużenie to można też ponowić. Jeśli tego rodzaju postanowień między stronami nie ma, wówczas każdy z nich może dochodzić zniesienia współwłasności również na drodze sądowej. Stanowi o tym art. 210 Kodeksu cywilnego (Dz. U. z 2014 r. poz. 121).
Brak środków na spłacenie Czytelnika (czyli na tzw. wykupienie udziałów) nie stanowi również przeszkody, choćby z tego względu, że zniesienie współwłasności może nastąpić także w inny sposób. Zgodnie z przepisami każdy ze współwłaścicieli może żądać, aby zniesienie współwłasności nastąpiło przez podział rzeczy wspólnej, chyba że podział byłby sprzeczny z przepisami ustawy lub ze społeczno-gospodarczym przeznaczeniem rzeczy albo pociągałby za sobą istotną zmianę rzeczy lub znaczne zmniejszenie jej wartości. W wielu przypadkach podział nieruchomości jest niemożliwy bądź niekorzystny dla samej nieruchomości. Rzecz, która nie daje się podzielić, może być przyznana stosownie do okoliczności jednemu ze współwłaścicieli z obowiązkiem spłaty pozostałych. Jeżeli takie dopłaty lub spłaty zostały ustalone, sąd oznaczy termin i sposób ich uiszczenia, wysokość i termin uiszczenia odsetek, a w razie potrzeby także sposób ich zabezpieczenia. W przypadku rozłożenia dopłat i spłat na raty, terminy ich uiszczenia nie mogą łącznie przekraczać 10 lat. Problem z brakiem środków na spłatę można w pewnych sytuacjach rozwiązać np. zaciągając kredyt zabezpieczony hipoteką na całej nieruchomości.
W ostateczności (bądź gdy takie żądanie zgłoszą współwłaściciele) zniesienie współwłasności może polegać na sprzedaży rzeczy stosownie do przepisów Kodeksu postępowania cywilnego (w trybie licytacji) i podzieleniu sumy uzyskanej ze sprzedaży pomiędzy zainteresowanych.
Zawsze warto pamiętać, że im większa ingerencja sądu czy innych organów w rozstrzyganie "sporów" między współwłaścicielami, tym mniej jest to korzystne dla każdego z nich. Przykładowo sprzedaż nieruchomości w drodze licytacji to koszty, które obciążą samych współwłaścicieli, tym samym pomniejszą realny dochód, jaki każdy z nich może uzyskać za swój udział.
www.KodeksCywilny.pl - Własność i posiadanie:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.VademecumPodatnika.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
25.11.2024 (poniedziałek)
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|