Gazeta Podatkowa nr 22 (1063) z dnia 17.03.2014
Przeniesienie własności gruntu ze wspólników na spółkę cywilną
Spółka cywilna liczy trzech wspólników. Posiadają oni równe udziały. Spółka buduje domy na gruncie należącym do dwóch wspólników. Wkrótce zacznie się sprzedaż domów. Jak przenieść własność ziemi na spółkę, aby udziały wspólników pozostały równe?
Przekazanie gruntu do majątku spółki, a konkretnie wspólnego majątku wspólników, może nastąpić w drodze różnych czynności prawnych. Przykładowo tytułem wniesienia aportu do spółki bądź na podstawie umowy o przeniesieniu własności nieruchomości. W każdym przypadku konieczny będzie udział notariusza. Zgodnie z art. 158 Kodeksu cywilnego umowa zobowiązująca do przeniesienia własności nieruchomości powinna być zawarta w formie aktu notarialnego. To samo dotyczy umowy przenoszącej własność, która zostaje zawarta w celu wykonania istniejącego uprzednio zobowiązania do przeniesienia własności nieruchomości - zobowiązanie powinno być w akcie wymienione.
Przyjmując, że grunt należący do dwóch wspólników objęty jest współwłasnością w częściach ułamkowych, to każdy z nich może wnieść tytułem wkładu ułamkowy udział we współwłasności nieruchomości. Wniesienie takiego wkładu przez współwłaścicieli gruntu spowoduje przeniesienie własności tej nieruchomości na wszystkich wspólników i objęcie jej współwłasnością łączną uregulowaną w art. 863 K.c. Wniesienie nieruchomości do majątku spółki cywilnej może nastąpić tylko w formie aktu notarialnego. Na skutek tej czynności zmieni się reżim prawny współwłasności i krąg współwłaścicieli. Nie ma w tej kwestii znaczenia fakt, że dwóch wspólników jest obecnie współwłaścicielami nieruchomości (por. postanowienie SN z dnia 14 listopada 2012 r., sygn. akt II CSK 182/12).
Wniesienie nowego wkładu może pozostać bez wpływu na udziały wspólników w spółce. Jeżeli umowa spółki nie stanowi inaczej, każdy wspólnik jest uprawniony do równego udziału w zyskach i w tym samym stosunku uczestniczy w stratach, bez względu na rodzaj i wartość wkładu (art. 867 K.c.). Decydują w tych kwestiach ustalenia wspólników.
Przechodząc natomiast do umowy przeniesienia ułamkowego udziału w nieruchomości to wskazać można, że w umowie tej obecni współwłaściciele złożą oświadczenia o przeniesieniu udziału we współwłasności nieruchomości z ich osobistych majątków do wspólnego majątku wspólników. Umowa ta musi być zawarta w formie aktu notarialnego. Może mieć charakter odpłatny bądź nieodpłatny.
www.KodeksCywilny.pl - Własność i posiadanie:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.VademecumPodatnika.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
25.11.2024 (poniedziałek)
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|