Gazeta Podatkowa nr 20 (1061) z dnia 10.03.2014
Doliczanie okresu zasiedzenia przez spadkobierców
Ojciec nabył nieruchomość od sąsiada w drodze umowy kupna. Umowa nie była spisana u rejenta. Po śmierci ojca we trójkę (dwóch braci i ja) jako jego spadkobiercy dysponowaliśmy gruntem. Minęło kilka lat i zgłosił się do nas syn sąsiada twierdząc, że mamy wydać mu nieruchomość, gdyż nie jesteśmy jej właścicielami. Czy w naszej sytuacji nie doszło do zasiedzenia? Czy możemy uwzględnić czas posiadania gruntu przez ojca?
Wszystko zależy od tego, ile czasu minęło od podpisania umowy przez spadkodawcę - ojca Czytelnika. Nabycie własności przez zasiedzenie wchodzi w grę wtedy, gdy posiadacz samoistny dysponuje gruntem nieprzerwanie przez długi czas. Samoistne posiadanie polega na wykonywaniu czynności tak jakby się było właścicielem - gospodarowanie gruntem, zabudowywanie go, płacenie od niego podatków itd. Z opisu sprawy wynika, że ten warunek był spełniony - zarówno spadkodawca, jak i jego synowie postępowali z nieruchomością, jakby faktycznie byli jej właścicielami.
Zasiedzenie następuje z mocy prawa, jednak sprawa sądowa pozwala potwierdzić ten stan rzeczy i uregulować wszelkie formalności. Aby zasiedzenie było możliwe, określona osoba musi posiadać samoistnie działkę co najmniej 20 lat (bądź 30 lat, gdy weszła w posiadanie w złej wierze). Wynika to z art. 172 Kodeksu cywilnego (Dz. U. z 2014 r. poz. 121). Co więcej, spadkobiercy mogą doliczyć do okresu swojego samoistnego posiadania gruntu okres posiadania przez spadkodawcę. Jeżeli spadkodawca uzyskał posiadanie w złej wierze, wówczas spadkobierca może doliczyć okres posiadania swojego poprzednika tylko wtedy, gdy łącznie z jego posiadaniem wynosi on co najmniej 30 lat. Jeśli spadkodawca nabył nieruchomość w drodze nieformalnej umowy (bez zachowania formy aktu notarialnego), wówczas należy uznać, że nabył posiadanie gruntu w złej wierze, gdyż powinien był wiedzieć, że własność nieruchomości można przenieść tylko w formie notarialnej.
Jeśli powyższy warunek co do czasu trwania samoistnego posiadania (łącznie przez spadkodawcę i Czytelnika wraz z rodzeństwem) wynosi te 30 lat, wówczas faktycznie z mocy prawa doszło już do zasiedzenia. Sprawę sądową warto założyć dla potwierdzenia tego stanu rzeczy i uporządkowania zapisów księgi wieczystej. Czytelnik i jego rodzeństwo, jako spadkobiercy ustawowi, będą mogli domagać się zasiedzenia własności gruntu na swoją rzecz w części odpowiadającej przysługującym im udziałom (czyli każdy np. w 1/3) - por. orzeczenie Sądu Najwyższego z dnia 13 lipca 1993 r., sygn. akt II CRN 90/93. W przeciwnym wypadku trzeba będzie wydać nieruchomość prawowitemu właścicielowi, najprawdopodobniej po tym jak wytoczy on sprawę windykacyjną.
www.KodeksCywilny.pl - Własność i posiadanie:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.VademecumPodatnika.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
25.11.2024 (poniedziałek)
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|