Gazeta Podatkowa nr 11 (1052) z dnia 6.02.2014
Uciążliwości z sąsiedniej posesji
Do domu położonego obok naszej działki wprowadziła się nowa osoba. Niestety, nie szanuje ona ustalonych zwyczajów i bardzo zakłóca okolicznym mieszkańcom życie - często urządza głośne imprezy, które trwają do późnych godzin nocnych. W ciągu dnia w garażu prowadzone są bardzo głośne prace, choć przeznaczenie działek w tej okolicy nie pozwala na wykonywanie działalności gospodarczej. Czy z tą sytuacją można coś zrobić?
Z jednej strony prawo własności daje najszersze uprawnienia, z drugiej jednak nie pozwala czynić wszystkiego z przedmiotem własności. Wszelkie działania muszą mieścić się w ramach uprawnień, które są ograniczone przez przepisy i zasady współżycia społecznego. Dotyczy to w szczególności tzw. prawa sąsiedzkiego. Właściciel nieruchomości powinien przy wykonywaniu swego prawa powstrzymywać się od działań, które zakłócałyby korzystanie z nieruchomości sąsiednich ponad przeciętną miarę, wynikającą ze społeczno-gospodarczego przeznaczenia nieruchomości i stosunków miejscowych. Stanowi o tym art. 144 Kodeksu cywilnego. Przez nieruchomość sąsiednią należy rozumieć również nieruchomości dalsze (chodzi tu więc o sąsiedztwo w szerszym rozumieniu).
W pytaniu poruszonych jest wiele zagadnień, również związanych z innymi gałęziami prawa (np. popełnianie wykroczenia w postaci zakłócania odpoczynku nocnego) czy też prowadzenie działalności gospodarczej wbrew przepisom o przeznaczeniu nieruchomości jedynie na cele mieszkaniowe. Odnosząc się jednak do kwestii "prawa sąsiedzkiego" warto podkreślić, że każda nieruchomość oddziałuje na sąsiednią. Ingerowanie w cudzy grunt poprzez różnego rodzaju uciążliwości może mieć charakter bezpośredni bądź pośredni. Pierwsze polegają na bezpośredniej ingerencji z sąsiedniego gruntu (np. poprzez odprowadzanie ścieków na grunt sąsiada). Drugie ingerują w sferę sąsiada bez fizycznej styczności z gruntem, np. poprzez nieprzyjemny zapach czy nadmierny hałas. Immisje są niedozwolone, ale tylko wtedy, gdy przekraczają przeciętną miarę. To jest kwestia kluczowa.
W opisanej sprawie wydaje się, że Czytelnik ma prawo zawiadomić np. straż miejską i poinformować o zbyt głośnych i częstych imprezach, które odbywają się w porze nocnej. Podobnie można sprawdzić legalność prowadzonej działalności gospodarczej, która ma miejsce w garażu na posesji. W tej ostatniej sprawie można pozyskać pewne informacje z publicznych rejestrów (np. kontaktując się z właściwym urzędem gminy/miasta). Zanim jednak wejdzie się na drogę formalnych sporów warto spróbować wyjaśnić te kwestie polubownie, w bezpośredniej rozmowie z sąsiadem.
www.KodeksCywilny.pl - Własność i posiadanie:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.VademecumPodatnika.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
25.11.2024 (poniedziałek)
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|