Gazeta Podatkowa nr 41 (978) z dnia 23.05.2013
Współposiadanie rzeczy przez współwłaścicieli
Wraz z rodzeństwem posiadam nieruchomość zabudowaną domkiem letniskowym. Jak co roku w okolicach wiosny pojawiają się duże problemy w kwestii korzystania z domku. Każdy z właścicieli ma formalne uprawnienia, jednak w zasadzie tylko jeden korzysta z tej nieruchomości. Co w takiej sytuacji można zrobić?
Zachowanie jednego z rodzeństwa nie jest prawidłowe. Ze współwłasnością wiążą się różne sposoby posiadania i korzystania z rzeczy wspólnej przez współwłaścicieli. Współposiadanie może polegać na bezpośrednim i wspólnym posiadaniu całej rzeczy bądź na bezpośrednim i wyłącznym posiadaniu przez współwłaścicieli wydzielonych im części rzeczy wspólnej. Czytelnik nic nie wspomina, aby wraz z rodzeństwem zawarł tego rodzaju umowy. Oznacza to, że w zasadzie każdy z nich może w każdym czasie korzystać ze wspomnianej nieruchomości. W praktyce jest to jednak często niemożliwe.
Czytelnik może wystąpić z roszczeniem o dopuszczenie do współposiadania przeciwko współwłaścicielowi, który sam włada całą rzeczą wspólną i nie dopuszcza go do udziału w tym posiadaniu. Każdy bowiem ze współwłaścicieli jest uprawniony do współposiadania rzeczy wspólnej oraz do korzystania z niej w takim zakresie, jaki daje się pogodzić ze współposiadaniem i korzystaniem przez pozostałych współwłaścicieli. Stanowi o tym art. 206 Kodeksu cywilnego (Dz. U. z 1964 r. nr 16, poz. 93 ze zm.). Jeżeli kwestii posiadania wspólnej rzeczy nie reguluje umowa ani orzeczenie sądu, każdy współwłaściciel ma prawo do bezpośredniego posiadania całej rzeczy wspólnie z pozostałymi współwłaścicielami. W konsekwencji współwłaściciel, który pozbawia innego współwłaściciela takiego posiadania, narusza jego uprawnienie wynikające ze współwłasności i działa tym samym bezprawnie. W sytuacji gdy ze względu na charakter rzeczy wspólnej możliwe jest korzystanie z niej przez każdego współwłaściciela niezależnie od korzystania przez pozostałych współwłaścicieli (np. gdy dotyczy to domu, w którym znajduje się kilka mieszkań), można dochodzić od współwłaściciela korzystającego z rzeczy w sposób wykluczający jego współposiadanie, roszczenia o dopuszczenie do współposiadania (art. 222 § 1 K.c.). W wielu sytuacjach będzie to jednak niemożliwe.
W praktyce Czytelnik ma dwa wyjścia - może żądać sądowego zniesienia współwłasności i uzyskać spłatę udziału przysługującego mu w nieruchomości (tym samym "wyjść" ze współwłasności) albo zawrzeć z rodzeństwem porozumienie, na mocy którego uzgodnią korzystanie z działki letniskowej np. w ten sposób, że każdy będzie korzystał z niej przez określone tygodnie w roku.
www.KodeksCywilny.pl - Własność i posiadanie:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.VademecumPodatnika.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
25.11.2024 (poniedziałek)
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|