Gazeta Podatkowa nr 99 (931) z dnia 10.12.2012
Nabycie własności nieruchomości w drodze zasiedzenia
W naszej rodzinie od lat znajduje się nieruchomość. Kilka lat temu zmarł ojciec. Od tego czasu wraz z rodzeństwem dysponujemy gruntem. Okazało się, że ojciec nigdy nie był formalnym właścicielem działki. Czy mimo tego mogło dojść do nabycia własności poprzez zasiedzenie? Co jeśli zgłosi się do nas formalny właściciel nieruchomości?
Rzeczywiście, istnieje możliwość nabycia własności w drodze zasiedzenia. Potrzeba do tego nieprzerwanego dysponowania nieruchomością przez pewien okres oraz czynienia tego jak właściciel (tzw. posiadanie samoistne). Jeśli rodzina nie posiada żadnych dokumentów (w szczególności aktów notarialnych), a księga wieczysta nie zawiera wpisu własności na rzecz ojca, może to oznaczać, że nigdy nie był on właścicielem nieruchomości - bo przykładowo nabył działkę nieformalnie, w drodze ustnego czy pisemnego porozumienia. Z opisu sprawy wynika, że ojciec Czytelnika i sam Czytelnik władają gruntem w sposób samoistny - zarządzają nim, zapewne płacą podatki, gospodarują na nim, wykorzystują do swoich prywatnych celów.
Aktualny posiadacz może doliczyć do czasu, przez który sam posiada samoistnie nieruchomość, czas posiadania swego poprzednika.
W sytuacji gdy spadkobiercy nie odnajdą żadnego formalnego dokumentu stwierdzającego tytuł własności na rzecz ich zmarłego ojca, jedynym rozwiązaniem będzie doprowadzenie do stwierdzenia nabycia własności nieruchomości w drodze zasiedzenia. Zasiedzenie następuje z mocy prawa, jednak sprawa sądowa pozwala potwierdzić ten stan rzeczy i uregulować wszelkie formalności. Aby zasiedzenie było możliwe, określona osoba musi posiadać samoistnie działkę co najmniej 20 lat (bądź 30 lat, gdy weszła w posiadanie w złej wierze). Wynika to z art. 172 Kodeksu cywilnego (Dz. U. z 1964 r. nr 16, poz. 93 ze zm.). Co więcej, spadkobiercy mogą doliczyć do okresu swojego samoistnego posiadania gruntu okres posiadania przez spadkodawcę. Jeżeli spadkodawca uzyskał posiadanie w złej wierze, wówczas spadkobierca może doliczyć okres posiadania swojego poprzednika tylko wtedy, gdy łącznie z jego posiadaniem wynosi on co najmniej 30 lat. Jeśli spadkodawca nabył nieruchomość w drodze nieformalnej umowy (bez zachowania formy aktu notarialnego), wówczas należy uznać, że nabył posiadanie gruntu w złej wierze.
Czytelnik i jego rodzeństwo, jako spadkobiercy ustawowi będą mogli domagać się zasiedzenia własności gruntu na swoją rzecz w części odpowiadającej przysługującym im udziałom (czyli każdy np. w 1/4). Podobnie wskazał Sąd Najwyższy w orzeczeniu z dnia 13 lipca 1993 r., sygn. akt II CRN 90/93.
www.KodeksCywilny.pl - Własność i posiadanie:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.VademecumPodatnika.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
25.11.2024 (poniedziałek)
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|