Gazeta Podatkowa nr 92 (924) z dnia 15.11.2012
Władanie cudzym gruntem przez Skarb Państwa może prowadzić do zasiedzenia
W latach sześćdziesiątych mój ojciec utracił własność nieruchomości, która została przejęta, bez wypłaty odszkodowania, na rzecz Państwa. Kilka lat temu podjęliśmy starania o odzyskanie nieruchomości. W postępowaniu administracyjnym uzyskaliśmy stwierdzenie nieważności decyzji, na mocy której nastąpiło przejęcie, poinformowano nas jednak, że i tak doszło do zasiedzenia własności nieruchomości na rzecz Skarbu Państwa. Czy jest to możliwe?
TAK. Władanie cudzą nieruchomością przez Skarb Państwa, uzyskane w związku z wykonywaniem władzy publicznej, może stanowić posiadanie samoistne prowadzące do zasiedzenia (por. uchwała Sądu Najwyższego z dnia 26.10.2007 r., sygn. akt III CZP 30/07).
Władanie nieruchomością jest posiadaniem samoistnym w rozumieniu art. 336 Kodeksu cywilnego (Dz. U. z 1964 r. nr 16, poz. 93, ze zm.), jeśli jego zakres odpowiada pojęciu posiadania właścicielskiego, tj. posiadania we własnym imieniu i dla siebie. Dla zakwalifikowania władania nieruchomością jako posiadania samoistnego nie ma znaczenia sposób jego nabycia, w szczególności nie uzasadnia ograniczeń w tym zakresie uzyskanie posiadania w drodze aktu o charakterze władczym. W konsekwencji, uzyskanie władztwa nad nieruchomością w związku z wykonywaniem uprawnień państwa jako podmiotu prawa publicznego nie zmienia charakteru tego władztwa i nie wyklucza jego kwalifikowania jako posiadanie samoistne.
Zasiedzenie jest sposobem nabycia własności rzeczy przez jej posiadacza samoistnego (art. 172 K.c.). Przy ocenie charakteru posiadania i jego skutków nie można jednak pominąć potrzeby ochrony interesu właściciela nieruchomości. Ochrona ta jest realizowana przez przyjęcie zasady, iż zasiedzenie nie biegnie, jeżeli właściciel nie mógł skutecznie dochodzić wydania nieruchomości. Stan niemożności efektywnego dochodzenia na drodze prawnej zwrotu nieruchomości jest bowiem porównywalny ze stanem siły wyższej uniemożliwiającym uprawnionemu dochodzenie swych roszczeń i powodującym w konsekwencji wstrzymanie rozpoczęcia biegu zasiedzenia (art. 121 pkt 4 w zw. z art. 175 K.c.).
Przy ocenie przesłanek warunkujących zasiedzenie nieruchomości przez Skarb Państwa w przedstawionej sytuacji, należy zatem ustalić czy oraz przez jaki okres czasu zasiedzenie nie biegło.
www.KodeksCywilny.pl - Własność i posiadanie:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.VademecumPodatnika.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
25.11.2024 (poniedziałek)
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|