Gazeta Podatkowa nr 62 (894) z dnia 2.08.2012
Rejestracja pojazdu stanowiącego współwłasność
Jestem jednym ze współwłaścicieli pojazdu, dysponuję udziałem w wysokość 52%. Złożyłem wniosek o rejestrację pojazdu, jednak został on oddalony z powodu braku należytego umocowania ze strony pozostałych współwłaścicieli. Czy organ miał prawo podjąć taką decyzję?
Taka decyzja nie powinna zapaść. Rejestracji pojazdu dokonuje, na wniosek właściciela, starosta właściwy ze względu na miejsce jego zamieszkania (siedzibę), wydając dowód rejestracyjny i zalegalizowane tablice rejestracyjne oraz nalepkę kontrolną, jeżeli jest wymagana. Zainteresowany właściciel powinien dołączyć do wniosku wymagane prawem dokumenty, szczegółowo wskazane w przepisach. Stanowi o tym art. 72 i 73 Prawa o ruchu drogowym (Dz. U. z 2005 r. nr 108, poz. 908 ze zm.). Jednym z nich jest dowód własności pojazdu. Nie ulega wątpliwości, iż za właściciela pojazdu w rozumieniu powyższych przepisów należy uznać każdego, komu przysługuje prawo własności do pojazdu w ujęciu cywilistycznym (art. 140 Kodeksu cywilnego). W myśl art. 195 K.c. własność tej samej rzeczy może przysługiwać niepodzielnie kilku osobom (współwłasność). Współwłasność jest albo współwłasnością w częściach ułamkowych, albo łączną.
Jeżeli z dowodu własności wynika, że pojazd, którego dotyczy wniosek o rejestrację jest współwłasnością kilku osób, a wniosek złożył tylko jeden współwłaściciel, to organ ma obowiązek powiadomić o postępowaniu wszystkie osoby będące stronami w sprawie, zatem pozostałych współwłaścicieli. Wynika to z art. 61 § 4 Kodeksu postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2000 r. nr 98, poz. 1071 ze zm.). Jeżeli dokumentacja przedłożona wraz z wnioskiem odpowiada wymogom przewidzianym przepisami, organ jest obligowany zarejestrować pojazd i powiadomić o tym wszystkie strony. Rejestracji pojazdu dokonuje się, gdy dokumentacja odpowiada przepisom - taki jest tylko bowiem wymóg Prawa o ruchu drogowym. Natomiast jeżeli pojazd jest własnością kilku osób, nie ocenia się w tym postępowaniu umocowania do zarządzania rzeczą wspólną. Rejestracja to czynność prawa administracyjnego, natomiast ocena czy i w jakim zakresie współwłaściciel jest umocowany do zarządzania rzeczą wspólną to kwestia prawa cywilnego - przepisów o współwłasności oraz stosownej umowy między współwłaścicielami.
Rola organu administracji publicznej zostaje ograniczona do dokonania wszechstronnej oceny, w oparciu o art. 7 i 77 K.p.a., czy w świetle przedstawionych dowodów, osoba, która wniosła o dokonanie rejestracji jest właścicielem pojazdu i czy przedstawione dowody są wystarczające do pozytywnego rozpatrzenia sprawy. Przedłożenie umowy sprzedaży, z której wynika, że jest współwłaścicielem (posiadającym udział np. w wysokości 52%) są wystarczające i wniosek takiego właściciela jest wnioskiem "uprawnionego".
Za takim rozumieniem powyższych przepisów opowiedział się również Naczelny Sąd Administracyjny w Warszawie w wyroku z dnia 27 września 2011 r., sygn. akt I OSK 1598/10.
www.KodeksCywilny.pl - Własność i posiadanie:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.VademecumPodatnika.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
25.11.2024 (poniedziałek)
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|