Gazeta Podatkowa nr 61 (893) z dnia 30.07.2012
Nabywca mieszkania nie odpowiada za długi poprzednika
Wspólnota mieszkaniowa stopniowo odzyskuje zaległości od niepłacących właścicieli. Jednakże w jednym przypadku sądowy nakaz zapłaty nie pomógł i komornik zajął mieszkanie, które ma być licytowane. Sprawa dotyczy zaliczek sprzed dwóch lat. Czy nabywca lokalu będzie musiał pokryć nieuregulowane zaliczki z ostatnich kilkunastu miesięcy?
NIE. Nowy właściciel mieszkania (nabywca licytacyjny) będzie obowiązany uiszczać zaliczki na koszty zarządu nieruchomością wspólną dopiero od daty uprawomocnienia się postanowienia sądu o przysądzeniu własności nieruchomości lokalowej na jego rzecz. Dopiero bowiem prawomocne postanowienie o przysądzeniu własności przenosi własność na nabywcę i jest tytułem do ujawnienia na rzecz nabywcy prawa własności w księdze wieczystej (art. 999 § 1 Kodeksu postępowania cywilnego, Dz. U. z 1964 r. nr 43, poz. 296 ze zm.).
Od chwili uprawomocnienia się postanowienia o przysądzeniu własności do nabywcy należą pożytki z nieruchomości, ale też ponosi on od tego momentu powtarzające się daniny publiczne (np. podatek od nieruchomości). Ustawa o własności lokali (Dz. U. z 2000 r. nr 80, poz. 903 ze zm.) nakłada wyłącznie na właścicieli lokali obowiązek ponoszenia wydatków i ciężarów związanych z utrzymaniem nieruchomości wspólnej w części nieznajdującej pokrycia w pożytkach i innych przychodach i w stosunku do posiadanego udziału we wspólnych częściach. Na pokrycie kosztów zarządu właściciele lokali uiszczają zaliczki w formie bieżących opłat, płatne z góry do dnia 10. każdego miesiąca. Dopóki dotychczasowy członek wspólnoty jest właścicielem danego lokalu, dopóty ciąży na nim omawiana powinność. W przypadku egzekucji z nieruchomości traci on prawo własności dopiero z chwilą uprawomocnienia się postanowienia sądu o przysądzeniu własności na rzecz licytanta, który zaofiarował najwyższą cenę. Dopiero od tego momentu zobowiązanym do uiszczania zaliczek jest nabywca mieszkania, który nie odpowiada za długi swojego poprzednika.
Dzień, w którym prawomocnym staje się wspomniane postanowienie sądu kończące egzekucję z lokalu mieszkalnego jest istotny również z punktu widzenia powtarzających się danin publicznych przypadających z nieruchomości, np. podatku od nieruchomości. Z tą chwilą nabywca wstępuje także w prawa i obowiązki dłużnika wynikające ze stosunku najmu i dzierżawy.
Gdyby natomiast chodziło o zwykłą sprzedaż mieszkania, znaczenie dla odpowiedzialności za zapłatę zaliczek miałaby data zawarcia aktu notarialnego, niezależnie od tego, kiedy nastąpił wpis nowego właściciela do księgi wieczystej prowadzonej dla danej nieruchomości lokalowej.
www.KodeksCywilny.pl - Własność i posiadanie:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.VademecumPodatnika.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
25.11.2024 (poniedziałek)
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|