Gazeta Podatkowa nr 68 (1422) z dnia 24.08.2017
Jakie elementy wyposażenia mieszkania przechodzą na własność jego nabywcy?
Miesiąc temu kupiłam mieszkanie. Według ustaleń ustnych z poprzednim właścicielem, miał on pozostawić w nim stałe elementy wyposażenia. Ostatecznie nie zawarliśmy jednak tego w umowie sprzedaży, a w dniu wydania lokalu okazało się, że w mieszkaniu wymieniono (na gorsze) meble kuchenne i sprzęty w nich zabudowane, elementy armatury w łazience i kuchni, czy lampy. Czy były właściciel miał do tego prawo?
NIE. Wskazane elementy wyposażenia lokalu stanowią jego części składowe bądź przynależności i jako takie, wraz z zawarciem umowy sprzedaży, przeszły na własność nabywcy lokalu. Stanowią o tym przepisy art. 47 oraz 51 i 52 Kodeksu cywilnego (Dz. U. z 2017 r. poz. 459 ze zm.).
Częściami składowymi lokalu są rzeczy stale z nim związane w sposób trwały, tak, że nie mogą być od niego odłączone bez uszkodzenia lub istotnej zmiany ich samych bądź lokalu. Takie rzeczy nie mogą stanowić odrębnego przedmiotu własności ani innych praw rzeczowych, a w konsekwencji, wraz z lokalem przechodzą na własność każdorazowego jego nabywcy. Podobne reguły dotyczą tzw. przynależności, tj. rzeczy ruchomych złączonych z lokalem w celu korzystania z niego zgodnie z jego przeznaczeniem, np. dla realizacji potrzeb mieszkalnych, z tą różnicą, że złączenie to jest przemijające, a więc rzeczy te można bez uszkodzenia odłączyć.
Częściami składowymi mieszkania spośród wymienionych przez Czytelnika będą na przykład armatura, a także meble kuchenne na wymiar i sprzęty w nich zabudowane, jeśli są trwale złączone ze ścianami kuchni i nie sposób ich wymontować bez uszkodzenia mebli lub ścian. W przeciwnym razie mogą być zakwalifikowane jako przynależności lokalu. Skoro bowiem są to meble zrobione na wymiar konkretnej kuchni, należy uznać, że są potrzebne do korzystania z danego lokalu zgodnie z jego przeznaczeniem. Bez względu jednak na kwalifikację, tego rodzaju meble i sprzęty kuchenne przechodzą na własność nabywcy z chwilą zawarcia umowy sprzedaży nieruchomości. Za przynależności należy uznać także lampy.
Części składowe zbywanej nieruchomości nie mogą być od niej odłączane wbrew umowie.
Czytelnik jest zatem uprawniony do dochodzenia, także na drodze sądowej, tj. w drodze powództwa windykacyjnego, wydania części składowych lokalu oraz rzeczy stanowiących jego przynależności w chwili jego zbycia.
www.KodeksCywilny.pl - Własność i posiadanie:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.VademecumPodatnika.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
25.11.2024 (poniedziałek)
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|