Gazeta Podatkowa nr 60 (1414) z dnia 27.07.2017
Pozbawienie współwłaściciela posiadania rzeczy
Po śmierci mamy stałem się jednym ze współwłaścicieli nieruchomości. Moje relacje z pozostałymi współwłaścicielami (rodzeństwem) od lat nie były zbyt dobre. Teraz sytuacja się pogorszyła i w konsekwencji rodzeństwo uniemożliwia mi korzystanie ze wspomnianego gruntu i znajdującego się na nim domu. Co mogę zrobić w tej sytuacji?
Czytelnik może domagać się dopuszczenia do współposiadania nieruchomości. Każdy ze współwłaścicieli jest uprawniony do współposiadania rzeczy wspólnej oraz do korzystania z niej w takim zakresie, jaki daje się pogodzić ze współposiadaniem i korzystaniem z rzeczy przez pozostałych współwłaścicieli. Stanowi o tym art. 206 Kodeksu cywilnego. Oczywiście same strony mogą odmiennie uregulować powyższą kwestię, jednak jeśli takiego porozumienia nie ma, ani nie wydano orzeczenia w tej sprawie, powyższa regulacja jest wiążąca. Własność nieruchomości zabudowanej budynkiem rozciąga się również na ten obiekt. Dlatego Czytelnik ma prawo korzystać z całej nieruchomości, tj. z gruntu i części składowych (budynków, nasadzeń itp.).
Jeśli pozostali współwłaściciele uniemożliwiają korzystanie z nieruchomości (np. nie dają kluczy do zamków, wymieniają zamki itp.), to naruszają prawo. W takiej sytuacji pokrzywdzonemu współwłaścicielowi przysługuje roszczenie o dopuszczenie do współposiadania. Jeśli nie dojdzie do polubownego wyjaśnienia sprawy i ustalenia zasad korzystania z rzeczy, sprawa może zostać skierowana na drogę postępowania sądowego.
Należy pamiętać, że niejednokrotnie ze względu na charakter rzeczy wspólnej możliwe jest korzystanie z niej przez każdego współwłaściciela niezależnie od korzystania przez pozostałych współwłaścicieli. W takim przypadku można dochodzić od współwłaściciela korzystającego z rzeczy w sposób wykluczający jego współposiadanie, roszczenia o dopuszczenie do współposiadania, na podstawie art. 222 § 1 K.c. Ten przypadek odnosi się w szczególności do sytuacji budynku z wyodrębnionymi lokalami, który często daje możliwość bezkonfliktowego współposiadania (jako całości) przez każdego ze współwłaścicieli z uwagi na wyodrębnienie części rzeczy wspólnej do samodzielnego korzystania.
Czytelnik może również rozważyć wystąpienie do sądu o podział rzeczy wspólnej do korzystania. Jednak żądanie takie będzie uzasadnione, gdy ze względu na charakter rzeczy wspólnej wykonywanie posiadania zakłada zgodne współdziałanie współwłaścicieli. To z kolei również może okazać się utrudnione. Jeżeli obiektywnie nie jest możliwe korzystanie przez wszystkich współwłaścicieli z określonej rzeczy w sposób "podzielny", Czytelnik powinien rozważyć możliwość wniesienia do sądu wniosku o zniesienie współwłasności.
www.KodeksCywilny.pl - Własność i posiadanie:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.VademecumPodatnika.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
25.11.2024 (poniedziałek)
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|