Gazeta Podatkowa nr 94 (1344) z dnia 24.11.2016
Zniesienie współwłasności nieruchomości
Jestem współwłaścicielem nieruchomości. Zdecydowałem się zrezygnować z mojego udziału z uwagi na problem w komunikacji z pozostałymi współwłaścicielami. Nie chcą oni jednak kupić mojego udziału. Trudno mi również znaleźć klienta na rynku, który nabyłby nie całą nieruchomość, ale tylko mój udział. Chciałbym w tej sytuacji doprowadzić do zniesienia współwłasności, jednak nikt poza mną nie wyraża na to zgody. Co mogę zrobić w tej sytuacji?
Czytelnik może doprowadzić do sądowego zniesienia współwłasności. Co istotne, nie potrzeba do tego zgody pozostałych współwłaścicieli. Każdy ze współwłaścicieli może żądać zniesienia współwłasności. Uprawnienie to może być wyłączone przez czynność prawną na czas nie dłuższy niż lat pięć. Jednakże w ostatnim roku przed upływem zastrzeżonego terminu dopuszczalne jest jego przedłużenie na dalsze lat pięć - takie przedłużenie można ponowić. Stanowi o tym art. 210 Kodeksu cywilnego (Dz. U. z 2016 r. poz. 380 ze zm.). Jeśli zatem Czytelnik stosownego porozumienia nie zawierał, może wnieść sprawę do sądu. Zniesienie współwłasności następuje w trybie nieprocesowym.
Każdy ze współwłaścicieli może żądać, aby zniesienie współwłasności nastąpiło przez podział rzeczy wspólnej, chyba że podział byłby sprzeczny z przepisami ustawy lub ze społeczno-gospodarczym przeznaczeniem rzeczy albo pociągałby za sobą istotną zmianę rzeczy lub znaczne zmniejszenie jej wartości. W wielu przypadkach podział nieruchomości jest niemożliwy bądź niekorzystny dla samej nieruchomości. Rzecz, która nie daje się podzielić, może być przyznana stosownie do okoliczności jednemu ze współwłaścicieli z obowiązkiem spłaty pozostałych. Jeżeli takie dopłaty lub spłaty zostaną ustalone, sąd oznaczy termin i sposób ich uiszczenia, wysokość i termin uiszczenia odsetek, a w razie potrzeby także sposób ich zabezpieczenia. W przypadku rozłożenia dopłat i spłat na raty, terminy ich uiszczenia nie mogą łącznie przekraczać 10 lat. W wypadkach zasługujących na szczególne uwzględnienie sąd może odroczyć termin zapłaty rat już wymagalnych.
Współwłasność nieruchomości można znieść mimo braku zgody pozostałych współwłaścicieli.
W ostateczności zniesienie współwłasności może polegać na sprzedaży rzeczy stosownie do przepisów Kodeksu postępowania cywilnego (w trybie licytacji) i podzieleniu sumy uzyskanej ze sprzedaży. W tym przypadku należy liczyć się z kosztami licytacji, które obciążą samych współwłaścicieli.
www.KodeksCywilny.pl - Własność i posiadanie:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.VademecumPodatnika.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
25.11.2024 (poniedziałek)
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|