Gazeta Podatkowa nr 80 (1225) z dnia 5.10.2015
Posiadanie majątku spadkowego przez spadkobierców
W spadku po ojcu otrzymałam wraz z rodzeństwem nieruchomość rodzinną zabudowaną domem. Do spadku należy także wiele ruchomości. Przebywałam kilka lat za granicą i po powrocie rodzeństwo odmówiło mi dostępu do posesji. Sprawa o podział spadku nie odbyła się. Co w tej sytuacji mogę zrobić?
Tak długo, jak ma miejsce stan współwłasności, spadkobiercy (współwłaściciele) mają obowiązek współdziałać ze sobą w zakresie odziedziczonego majątku. Ustanie współwłasności nastąpi dopiero wtedy, gdy dojdzie do działu spadku. Trzeba jednak podkreślić, że taki dział nie jest obowiązkowy, dlatego wspomniana współwłasność (np. w odniesieniu do określonego składnika, niekoniecznie całego spadku) może trwać bardzo długi czas. Każdy ze współwłaścicieli jest uprawniony do współposiadania rzeczy wspólnej oraz do korzystania z niej w takim zakresie, jaki daje się pogodzić ze współposiadaniem i korzystaniem z rzeczy przez pozostałych współwłaścicieli. Wynika to z art. 206 Kodeksu cywilnego (Dz. U. z 2014 r. poz. 121 ze zm.). Oczywiście współwłaściciele mogą w drodze umowy określić inny sposób korzystania ze wspólnej rzeczy.
Do rozporządzania rzeczą wspólną (np. do sprzedaży) oraz do innych czynności, które przekraczają zakres zwykłego zarządu, potrzebna jest zgoda wszystkich współwłaścicieli. W braku takiej zgody współwłaściciele, których udziały wynoszą co najmniej połowę, mogą żądać rozstrzygnięcia przez sąd. Orzeknie on mając na względzie cel zamierzonej czynności oraz interesy wszystkich współwłaścicieli. Natomiast do czynności zwykłego zarządu rzeczą wspólną potrzebna jest zgoda większości współwłaścicieli. W przypadku braku takiej zgody każdy ze współwłaścicieli może żądać upoważnienia sądowego do dokonania czynności. Większość współwłaścicieli oblicza się według wielkości udziałów.
W zależności od rodzaju naruszenia poszkodowany współwłaściciel ma roszczenie o dopuszczenie do współposiadania lub o przywrócenie stanu zgodnego z prawem i o zaniechanie naruszeń. Ponadto zawsze może zażądać dokonania działu spadku, który doprowadzi do przyznania poszczególnych składników wchodzących do masy spadkowej, na wyłączną własność poszczególnych spadkobierców, z ewentualnym obowiązkiem spłat czy dopłat.
www.KodeksCywilny.pl - Własność i posiadanie:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.VademecumPodatnika.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
25.11.2024 (poniedziałek)
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|