Gazeta Podatkowa nr 67 (1108) z dnia 21.08.2014
Przedawnienie roszczenia wobec wystawcy weksla własnego
Jeden z dłużników wystawił kilka lat temu weksel. W wekslu wpisano, że termin jego zapłaty przypada na 31 sierpnia 2012 r. Od tej daty minęły już prawie dwa lata, a dłużnik nadal weksla nie wykupił. Jaki jest termin przedawnienia na żądanie zapłaty kwoty wskazanej na wekslu? Jak odzyskać na drodze sądowej należności z weksla?
Roszczenie o zapłatę weksla nie jest jeszcze przedawnione. Kierowane przeciwko wystawcy weksla własnego roszczenia wekslowe podlegają trzyletniemu terminowi przedawnienia przewidzianemu w art. 70 ust. 1 Prawa wekslowego (Dz. U. z 1936 r. nr 37, poz. 282 ze zm.). Stanowisko, że roszczenia wekslowe przeciwko wystawcy weksla własnego przedawniają się z upływem lat trzech, licząc od dnia płatności weksla, jest ugruntowane w orzecznictwie Sądu Najwyższego.
Skierowanie do sądu sprawy o zapłatę na podstawie weksla nie jest trudne. W uzasadnieniu pozwu wystarczy napisać, że powód jest posiadaczem weksla własnego wystawionego przez pozwanego, w którym pozwany zobowiązał się do zapłaty wskazanej w wekslu kwoty i roszczenie o zapłatę jest już wymagalne. Dysponując wekslem można złożyć wniosek o wydanie nakazu zapłaty w postępowaniu nakazowym. Do pozwu z weksla należy obowiązkowo dołączyć oryginał weksla.
Weksel ułatwia wygranie sprawy w sądzie i wyegzekwowanie należności przez komornika. Dzieje się tak dlatego, że podstawą zasądzenia żądanej kwoty jest dokument weksla. Jeśli zawiera on wszystkie wymagane prawem elementy, to sąd wyda nakaz zapłaty. To pozwany, broniąc się przed roszczeniami, będzie musiał np. udowodnić, że weksel został wystawiony na zabezpieczenie wierzytelności, która już wygasła.
Dzięki skierowaniu sprawy do postępowania nakazowego płaci się niską opłatę od pozwu - wynoszącą 1,25% wartości przedmiotu sporu. Za zaskarżenie nakazu zapłaty pozwany musi zapłacić trzykrotnie większą opłatę. Przeciąganie sprawy sądowej przez pozwanego nie uchroni go przed egzekucją komorniczą. Nakaz zapłaty z weksla staje się bowiem natychmiast wykonalny po upływie 14-dniowego terminu liczonego od dnia doręczenia pozwanemu nakazu przez sąd. To oznacza, że nawet jeśli nakaz nie jest prawomocny (bo pozwany się od niego odwołał), można złożyć wniosek o nadanie mu klauzuli wykonalności, a po jej uzyskaniu skierować do komornika wniosek o wszczęcie egzekucji.
Pozew należy złożyć do sądu właściwego ze względu na miejsce zamieszkania (siedzibę) pozwanego, albo do sądu właściwego ze względu na miejsce płatności weksla (art. 371 § 1 Kodeksu postępowania cywilnego). Jeśli wartość przedmiotu sporu przekracza 75.000 zł, powinien to być sąd okręgowy, poniżej tej kwoty - sąd rejonowy.
"Roszczenia wekslowe przeciwko wystawcy weksla własnego przedawniają się z upływem trzech lat od dnia płatności weksla (art. 70 ust. 1 w zw. z art. 103 i 104 Prawa wekslowego)". Wyrok Sądu Najwyższego z 24 maja 2005 r., sygn. akt V CK 652/04 |
www.KodeksCywilny.pl - Przedawnienie roszczeń:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.VademecumPodatnika.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
25.11.2024 (poniedziałek)
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|