Gazeta Podatkowa nr 89 (1443) z dnia 6.11.2017
Termin na realizację roszczenia przez poręczyciela
Rok temu poręczyłem znajomemu pożyczkę, którą zaciągnął w jednej z firm pożyczkowych. Niedawno zwrócił się do mnie wierzyciel z żądaniem zwrotu kwoty pożyczki i odsetek z uwagi na niewywiązanie się przez znajomego z ciążących na nim zobowiązań. Spłaciłem całą należność. Teraz chciałbym dochodzić zwrotu pieniędzy przez pożyczkobiorcę. Na tę chwilę sytuacja finansowa znajomego jest trudna. Ile mam czasu na dochodzenie tego roszczenia?
Roszczenie poręczającego (Czytelnika) przedawni się w takim samym terminie, w jakim przedawnia się roszczenie wierzyciela (pożyczkodawcy prowadzącego działalność gospodarczą) względem dłużnika (pożyczkobiorcy), a więc po 3 latach. Osoba trzecia, która spłaca wierzyciela, nabywa spłaconą wierzytelność do wysokości dokonanej zapłaty m.in. jeżeli płaci cudzy dług, za który jest odpowiedzialna osobiście albo pewnymi przedmiotami majątkowym. Mówi o tym art. 518 § 1 pkt 1 Kodeksu cywilnego. Czytelnik, będąc poręczycielem, był osobiście odpowiedzialny za spłatę pożyczki. Oznacza to, że po spłacie wierzyciela (pożyczkodawcy) może on domagać się zapłaty od osoby, za którą poręczył i której dług uregulował, czyli w tym wypadku od wspomnianego w pytaniu znajomego.
Jest to istotne z uwagi na ustalenie terminu przedawnienia roszczenia. W orzecznictwie wskazuje się, że roszczenie nabyte przez poręczyciela na podstawie przepisu art. 518 § 1 pkt 1 K.c. przedawnia się w terminie przewidzianym dla przedawnienia roszczenia wierzyciela wobec dłużnika głównego (wyrok Sądu Najwyższego z dnia 17 lipca 2003 r., sygn. akt III CZP 43/2003). Ponieważ roszczenie przedsiębiorcy (firmy pożyczkowej) o zwrot pożyczki jest związane z prowadzoną przez ten podmiot działalnością gospodarczą, uznać należy, że termin przedawnienia wynosi jedynie 3 lata. Zatem roszczenie Czytelnika względem osoby, za którą poręczył, przedawni się w identycznym terminie. Nieistotny jest więc tutaj fakt, iż poręczenia udzielono prywatnie.
Termin przedawnienia nie biegnie na nowo od dnia spłaty wierzyciela przez poręczyciela, lecz kontynuuje swój bieg od dnia, w którym roszczenie dającego pożyczkę (wierzyciela) stało się wymagalne, a więc w tym wypadku od dnia, w którym zgodnie z umową powinna nastąpić spłata pożyczki.
Oznacza to, że w sytuacji, gdy dający pożyczkę zwlekał z podjęciem kroków w celu wyegzekwowania spłaty pożyczki, może się okazać, że Czytelnik nie będzie mieć zbyt wiele czasu na dochodzenie zapłaty od znajomego.
www.KodeksCywilny.pl - Przedawnienie roszczeń:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.VademecumPodatnika.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
25.11.2024 (poniedziałek)
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|