Gazeta Podatkowa nr 57 (1098) z dnia 17.07.2014
Przedawnienie odsetek a wyrok sądu
Wielu z naszych dłużników nie płaci nam mimo uzyskania przeciwko nim wyroku sądowego. Chcemy ponowić wobec nich egzekucję, nie wiemy jednak czy odsetki od zasądzonych kwot są przedawnione. Czy wydanie przez sąd wyroku ma jakiś wpływ na odsetki? Jaki jest termin przedawnienia dla odsetek, które zostały zasądzone wyrokiem sądu?
Odsetki są świadczeniem okresowym, a zatem ogólny termin ich przedawnienia wynikający z art. 118 Kodeksu cywilnego wynosi 3 lata. Co ważne, odsetki przedawniają się za każdy dzień osobno. Wyliczanie odsetek może sprawić kłopot, dlatego warto skorzystać ze specjalnych kalkulatorów (np. znajdujących się na stronie internetowej naszego Wydawnictwa). Ogólny 3-letni termin przedawnienia odsetek doznaje jednak pewnych modyfikacji na skutek zasądzenia roszczenia przez sąd. Jak bowiem wynika z art. 125 K.c., termin przedawnienia roszczenia wynikającego z wyroku wynosi 10 lat, natomiast w przypadku objęcia wyrokiem odsetek, roszczenie o odsetki należne w przyszłości ulega przedawnieniu trzyletniemu.
Wobec wątpliwości w zakresie sposobu wyliczenia terminu przedawnienia odsetek zasądzonych wyrokiem sądu stanowisko w tym zakresie zajął Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 15 stycznia 2014 r., sygn. akt I CSK 197/13. Wskazał, iż określony w art. 125 § 1 K.c. dziesięcioletni termin przedawnienia ma zastosowanie do stwierdzonych wyrokiem roszczeń o odsetki za opóźnienie wymagalnych w dacie uprawomocnienia się wyroku. Trzyletniemu przedawnieniu ulegają natomiast stwierdzone wyrokiem roszczenia o odsetki za opóźnienie należne i wymagalne po dniu uprawomocnienia się wyroku (przykład).
Czytelnicy powinni jednak pamiętać także o korzystnych, z punktu widzenia odsetek, skutkach skierowania sprawy do egzekucji. Jak bowiem wynika z art. 123 § 1 pkt 1 K.c. skierowanie sprawy do egzekucji przerywa bieg przedawnienia, przy czym przedawnienie nie biegnie na nowo, dopóki postępowanie to nie zostanie zakończone (art. 124 § 2 K.c.). Natomiast po każdym przerwaniu biegu przedawnienia biegnie ono na nowo. Termin przedawnienia należy więc liczyć od początku. Najkorzystniejsze z punktu widzenia Czytelników jest zatem ponawianie egzekucji przed upływem 3 lat od zakończenia poprzedniego postępowania egzekucyjnego. Takie działanie zapobiega bowiem przedawnieniu odsetek.
Przykład W styczniu 2009 r. sąd wydał wyrok dotyczący faktury, której termin płatności upłynął 31 marca 2008 r. Na skutek wyroku roszczenie o odsetki od 1 kwietnia 2008 r. do dnia wydania wyroku przedawnia się z upływem 10 lat. Nieprzedawnione są także odsetki za 3 lata wstecz liczone od dnia złożenia wniosku egzekucyjnego, chyba że doszło do przerwania biegu przedawnienia wskutek złożenia wniosku do komornika. |
www.KodeksCywilny.pl - Przedawnienie roszczeń:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.VademecumPodatnika.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
25.11.2024 (poniedziałek)
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|