Gazeta Podatkowa nr 11 (1052) z dnia 6.02.2014
Dłuższy termin na zwrot skradzionego mienia
Pracownik dopuścił się kradzieży znacznej sumy pieniędzy z kasy firmy. Przyznał się do tego i podpisał weksel na kwotę skradzionej gotówki, wyznaczając termin płatności na czerwiec 2014 r. Jednak wydaje się, że nie ma większych szans na dobrowolny zwrot przez niego całej sumy. W jakim terminie przedawnia się roszczenie pracodawcy o naprawienie szkody w wyniku kradzieży? Czy można jeszcze poczekać do terminu zapłaty weksla, czy lepiej skierować od razu sprawę do sądu?
W sytuacji przedstawionej w pytaniu pracodawca może dochodzić roszczeń o zwrot skradzionych przez pracownika pieniędzy przez 20 lat od wyrządzenia szkody w wyniku kradzieży. Tak długi termin przedawnienia roszczenia wynika z faktu, że szkoda w mieniu pracodawcy została wyrządzona przez pracownika w sposób umyślny - przez popełnienie przestępstwa.
W takiej sytuacji nie ma zastosowania art. 291 § 2 K.p. zgodnie z którym przedawnienie roszczenia pracodawcy o naprawienie szkody wyrządzonej przez pracownika następuje z upływem roku liczonego od dnia, w którym pracodawca dowiedział się o szkodzie. Ten roczny termin przedawnienia nie obowiązuje, jeżeli szkoda została wyrządzona umyślnie. Zastosowanie znajdują wówczas przepisy art. 4421 Kodeksu cywilnego (Dz. U. z 2014 r. poz. 121) o naprawieniu szkody wyrządzonej czynem niedozwolonym. Roszczenia z tego tytułu przedawniają się z upływem trzech lat od dnia, w którym poszkodowany dowiedział się o szkodzie i jej sprawcy, a w każdym przypadku z upływem 10 lat od dnia wyrządzenia szkody. Jednak w razie wyrządzenia szkody w wyniku zbrodni lub występku (tj. popełnienia przestępstwa), roszczenia poszkodowanego przedawniają się z upływem lat 20 od jego dokonania. Termin 10-letni obowiązuje natomiast, jeżeli dochodzone są roszczenia stwierdzone już prawomocnym orzeczeniem organu powołanego do rozstrzygania sporów najczęściej wyrokiem sądowym lub ugodą zawartą przed takim organem (art. 291 § 5 K.p.).
Zgodnie ze stanowiskiem Państwowej Inspekcji Pracy i resortu pracy, stosowanie weksli w sprawach pracowniczych jest niedopuszczalne.
W omawianej sprawie pracownik popełnił przestępstwo kradzieży. Z pytania nie wynika, czy w związku z tym zostało wszczęte postępowanie karne, które mogłoby urzędowo potwierdzić ten fakt. Jednak niezależnie od tego, czy kradzież została zgłoszona organom ścigania, pracodawca ma 20 lat na dochodzenie przed sądem naprawienia szkody.
www.KodeksCywilny.pl - Przedawnienie roszczeń:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.VademecumPodatnika.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
25.11.2024 (poniedziałek)
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|