Gazeta Podatkowa nr 95 (1032) z dnia 28.11.2013
Przedawnienie zaliczki
Zawierając umowę przedwstępną spółka wpłaciła zaliczkę w kwocie 20.000 zł. Do sprzedaży jednak nie doszło z winy obu stron. Sprzedawca znalazł lepszą ofertę, a spółka nie uzyskała kredytu. Sprzedawca od blisko roku uchyla się od zwrotu zaliczki. Czy po upływie roku roszczenie o jej zwrot się przedawni?
NIE. Roszczenie o zwrot zaliczki, podobnie jak zadatku, nie należy do roszczeń z umowy przedwstępnej, o których mowa w art. 390 K.c., a tylko takie roszczenia przedawniają się po roku od dnia, w którym umowa przyrzeczona miała być zawarta. Ten szczególny i bardzo krótki termin przedawnienia dotyczy bowiem żądania zawarcia umowy przyrzeczonej oraz roszczenia o naprawienie szkody spowodowanej np. odmową zawarcia umowy przyrzeczonej (definitywnej).
Wszelkie wątpliwości w tym zakresie rozstrzygnął Sąd Najwyższy w uchwale z dnia 8 marca 2007 r. (sygn. akt III CZP 3/07), stwierdzając, że roszczenie o zwrot kwoty zapłaconej na poczet świadczenia z umowy przyrzeczonej, która nie została zawarta, nie przedawnia się z upływem terminu rocznego określonego w art. 390 § 3 K.c.
Roszczenie o zwrot zaliczki przedawnia się w terminach ogólnych, tj. w przypadku gdy przysługuje spółce - po 3 latach od daty wymagalności, na podstawie art. 118 K.c.
www.KodeksCywilny.pl - Przedawnienie roszczeń:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.VademecumPodatnika.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
25.11.2024 (poniedziałek)
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|