Gazeta Podatkowa nr 82 (1019) z dnia 14.10.2013
Kiedy przedawnia się nakaz zapłaty?
Posiadam nakaz zapłaty przeciwko dłużnikowi. Pomimo upływu ponad 10 lat od jego wydania i prowadzenia egzekucji komorniczej przez okres około 2 lat, nie udało mi się wyegzekwować całości roszczenia. Czy taki nakaz może być ponownie przekazany komornikowi do egzekucji, czy jest on już przedawniony?
Jeżeli przepis szczególny nie stanowi inaczej, termin przedawnienia wynosi lat dziesięć, a dla roszczeń o świadczenia okresowe oraz roszczeń związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej - trzy lata. Stanowi tak art. 118 Kodeksu cywilnego (Dz. U. z 1964 r. nr 16, poz. 93 ze zm.). Kodeks wprowadza jednak modyfikację w zakresie roszczeń stwierdzonych prawomocnym wyrokiem sądu, a więc także dotyczących wydanego przez sąd nakazu zapłaty. Zgodnie bowiem z treścią art. 125 K.c., termin przedawnienia roszczeń stwierdzonych prawomocnym wyrokiem sądu wynosi 10 lat, choćby termin przedawnienia roszczeń tego rodzaju był krótszy. Wyjątkiem od tej zasady są roszczenia o świadczenia okresowe należne w przyszłości, dla których termin przedawnienia wynosi 3 lata.
Termin 10-letni jest więc zasadą ogólną, która jednak podlega pewnym modyfikacjom. Wszczęcie przez Czytelnika egzekucji komorniczej na podstawie prawomocnego nakazu zapłaty wywołuje bowiem skutki określone w art. 123 § 1 pkt 1 K.c. Bieg przedawnienia przerywa się bowiem m.in. przez każdą czynność przed sądem lub innym organem powołanym do rozpoznawania spraw lub egzekwowania roszczeń danego rodzaju albo przed sądem polubownym, przedsięwziętą bezpośrednio w celu dochodzenia lub ustalenia albo zaspokojenia bądź zabezpieczenia roszczenia. Przerwanie biegu przedawnienia roszczenia ma natomiast ten skutek, że po każdym przerwaniu przedawnienia biegnie ono na nowo.
Bieg przedawnienia przerywa się przez każdą czynność przed sądem lub komornikiem podjętą bezpośrednio w celu dochodzenia roszczenia.
Jednak w przypadku przerwania przedawnienia przez czynność w postępowaniu przed sądem lub innym organem powołanym do rozpoznawania spraw lub egzekwowania roszczeń danego rodzaju, przedawnienie nie biegnie na nowo, dopóki postępowanie to nie zostanie zakończone.
Jeżeli zatem Czytelnik wystąpił do komornika z wnioskiem o przeprowadzenie egzekucji, doszło do przerwania biegu przedawnienia roszczenia. Przedawnienie nie biegło także na nowo przez okres około 2 lat, tj. okres prowadzenia egzekucji komorniczej. Po wydaniu przez komornika postanowienia o umorzeniu egzekucji z uwagi na jej bezskuteczność okres przedawnienia biegnie na nowo. Oznacza to, że 10-letni okres przedawnienia należy liczyć dopiero od momentu zakończenia egzekucji. Jeżeli termin ten jeszcze nie upłynął, Czytelnik może skierować do komornika ponowny wniosek o wszczęcie egzekucji, nie obawiając się, iż dłużnik powoła się na przedawnienie roszczenia.
www.KodeksCywilny.pl - Przedawnienie roszczeń:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.VademecumPodatnika.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
25.11.2024 (poniedziałek)
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|