Gazeta Podatkowa nr 63 (1000) z dnia 8.08.2013
Przedawnienie roszczenia z wynikającego wyroku
Otrzymałem od komornika wezwanie do uregulowania zadłużenia. Po analizie korespondencji doszedłem do wniosku, że chodzi o nakaz zapłaty wydany w 2010 r. Suma nie jest duża i nie pamiętam już co to za zobowiązanie, ale wydaje mi się, że jest przedawnione. Czy mam rację?
NIE. Co do zasady, termin przedawnienia wynosi lat dziesięć, a dla roszczeń o świadczenia okresowe (uiszczane cyklicznie, np. abonament telefoniczny, czynsz i opłaty mieszkaniowe) oraz roszczeń związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej wynosi on 3 lata. Ogólne zasady w zakresie terminów przedawnienia zostały zawarte w art. 117-125 Kodeksu cywilnego.
Szczególna zasada dotyczy jednak roszczeń stwierdzonych prawomocnym orzeczeniem sądu, sądu polubownego, jak również ugodą zawartą przed sądem albo przed sądem polubownym bądź przed mediatorem i zatwierdzoną przez sąd. Takie roszczenie przedawnia się bowiem z upływem lat dziesięciu, chociażby termin przedawnienia tego typu roszczeń był krótszy (art. 125 K.c.). Kodeks cywilny w sposób szczególny chroni interesy wierzyciela ustanawiając 10-letni okres na dochodzenie przez niego zasądzonej należności. Natomiast zasądzone takim orzeczeniem odsetki należne za okres po wydaniu orzeczenia przedawniają się po trzech latach.
10 lat - termin przedawnienia roszczeń stwierdzonych prawomocnym orzeczeniem sądu.
Jeżeli Czytelnik chciałby sprawdzić czego dotyczy roszczenie w otrzymanych od komornika pismach, powinien odszukać sygnaturę sprawy sądowej. Znając sygnaturę można udać się do sądu, który wydał nakaz, aby przejrzeć akta sprawy.
www.KodeksCywilny.pl - Przedawnienie roszczeń:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.VademecumPodatnika.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
25.11.2024 (poniedziałek)
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|