Gazeta Podatkowa nr 49 (986) z dnia 20.06.2013
Przedawnienie a prośba o odroczenie terminu zapłaty
Od ponad dwóch lat kontrahent zalega nam z zapłatą za fakturę. Regularnie wysyłaliśmy mu wezwania do zapłaty, zawsze odpisywał, że dług ureguluje i prosił o kolejne prolongaty terminu. Na ostatnie wezwanie odpisał, że roszczenie jest już przedawnione. Czy doszło do przedawnienia, skoro dotychczas dłużnik potwierdzał istnienie długu?
NIE. Dłużnik odpisując na wezwania do zapłaty i prosząc o wydłużenie terminu na uregulowanie długu uznał roszczenie. Uznanie roszczenia jest czynnością, która przerywa bieg terminu przedawnienia (art. 123 § 1 pkt 2 Kodeksu cywilnego). Po każdym przerwaniu termin przedawnienia należy naliczać na nowo.
Uznanie roszczenia może mieć postać zachowania, z którego wynika, że dłużnik potwierdza istnienie długu (np. prosząc o rozłożenie go na raty, płacąc część długu). Nie ma znaczenia to, czy osoba składająca taką propozycję miała świadomość wywołania skutku w postaci przerwania biegu terminu przedawnienia. Z oświadczenia dłużnika musi tylko wynikać, że jest on świadomy istnienia długu. Gdyby Czytelnik zdecydował się oddać sprawę do sądu, a pozwany o zapłatę dłużnik podniósłby zarzut przedawnienia, to trzeba będzie powołać się na korespondencję z dłużnikiem wskazując, że zawiera ona uznanie długu przerywające przedawnienie.
Zwrócenie się przez dłużnika do wierzyciela o rozłożenie należności głównej na raty i zwolnienie z obowiązku zapłaty odsetek za opóźnienie może stanowić uznanie roszczenia (art. 123 § 1 pkt 2 K.c.) także wtedy, gdy proponowane porozumienie między stronami nie doszło do skutku. Wyrok Sądu Najwyższego z dnia 9 września 2002 r., sygn. akt II CKN 1312/00 |
www.KodeksCywilny.pl - Przedawnienie roszczeń:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.VademecumPodatnika.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
25.11.2024 (poniedziałek)
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|