Gazeta Podatkowa nr 93 (925) z dnia 19.11.2012
Przerwanie przedawnienia za 40 zł
Kontrahent ma wobec nas dług. Niedługo minie termin przedawnienia. Nie chcemy jeszcze oddawać sprawy o zapłatę do sądu. W jaki sposób możemy nie dopuścić do przedawnienia?
Bieg terminu przedawnienia można przerwać. Skutek przerwania przedawnienia jest taki, że po każdym przerwaniu termin przedawnienia biegnie na nowo - trzeba więc naliczać go od początku (art. 124 § 1 Kodeksu cywilnego).
Przedawnienie przerywają tylko ściśle określone czynności (art. 123 § 1 K.c.). Bieg przedawnienia przerywa się przez:
1) każdą czynność przed sądem lub innym organem powołanym do rozpoznawania spraw lub egzekwowania roszczeń danego rodzaju albo przed sądem polubownym, przedsięwziętą bezpośrednio w celu dochodzenia lub ustalenia albo zaspokojenia lub zabezpieczenia roszczenia,
2) uznanie roszczenia przez osobę, przeciwko której roszczenie przysługuje,
3) wszczęcie mediacji.
W praktyce osoby, które chcą doprowadzić do przerwania przedawnienia, ale nie decydują się na złożenie pozwu na zapłatę, mają dwa wyjścia. Pierwsze polega na przekonaniu dłużnika, aby ten dokonał uznania roszczenia, np. podpisując oświadczenie o uznaniu długu. Jeśli na taką współpracę ze strony dłużnika nie można liczyć, to w celu przerwania przedawnienia najtańszym rozwiązaniem będzie złożenie w sądzie zawezwania do próby ugodowej. Opłata sądowa od zawezwania wynosi 40 zł. W jego wyniku sąd wyznaczy posiedzenie pojednawcze, na którym strony mogą, ale nie muszą zawrzeć ugodę.
Pismo - zawezwanie do próby ugodowej należy wysłać, bez względu na wartość przedmiotu sporu, do sądu rejonowego właściwego ze względu na miejsce zamieszkania (siedzibę) przeciwnika. Powinno ono zawierać takie elementy, jak pismo procesowe: oznaczenie sądu, imiona i nazwiska lub nazwę wnioskodawcy i przeciwnika, ich przedstawicieli ustawowych i pełnomocników - jeśli zostali ustanowieni, oznaczenie rodzaju pisma (tj. "Wniosek o zawezwanie do próby ugodowej"), podpis wnioskodawcy, odpis wniosku do przeciwnika. W wezwaniu należy oznaczyć zwięźle sprawę. Nie ma obowiązku przedstawiania w nim dowodów. Jak uznał Sąd Apelacyjny w Poznaniu w wyroku z dnia 30 grudnia 2010 r., sygn. akt I ACa 629/10: "W sytuacji gdy zawezwanie do próby ugodowej określało zarówno wysokość roszczenia, jak i przede wszystkim określało podstawę faktyczną żądań, a roszczenie zostało wystarczająco opisane w sposób umożliwiający jego pełną identyfikację przez pozwanego - tym samym doszło do przerwania biegu terminu przedawnienia".
www.KodeksCywilny.pl - Przedawnienie roszczeń:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.VademecumPodatnika.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
25.11.2024 (poniedziałek)
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|